Polska - Irlandia na remis. Historyczny występ Błaszczykowskiego

11.09.2018 22:53

Polska zremisowała z Irlandią 1:1 w towarzyskim meczu rozgrywanym we Wrocławiu. Gola dla biało-czerwonych zdobył w 87. minucie Mateusz Klich. Spotkanie to było szczególne dla Kuby Błaszczykowskiego, który po raz 102. zagrał w narodowych barwach. Wraz z Michałem Żewłakowem jest teraz piłkarzem z największą liczbą występów w kadrze.

Polska - Irlandia fot. PAP/EPA

W porównaniu do piątkowego meczu z Włochami w Bolonii w Lidze Narodów (1:1) selekcjoner Jerzy Brzęczek dokonał sześciu zmian w podstawowym składzie. Najpoważniejsza to brak Roberta Lewandowskiego. W ataku zastąpić go mieli Arkadiusz Milik i debiutant Krzysztof Piątek.

W podstawowym składzie zagrał natomiast Jakub Błaszczykowski, dla którego był to 102. występ w drużynie narodowej. Pod tym względem zrównał się z dotychczasowym rekordzistą Michałem Żewłakowem. Przed rozpoczęciem spotkania prezes PZPN Zbigniew Boniek w towarzystwie wiceprezesa Marka Koźmińskiego wręczył 32-letniemu pomocnikowi pamiątkową paterę i koszulkę.

Spotkanie nie stało na wysokim poziomie. Rozgrywane było w wolnym tempie i nie mogło porwać publiczności. Mało było sytuacji bramkowych.

W 10. minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Milik. Po wyrzucie z autu Arkadiusza Recy, głową przedłużył podanie Marcin Kamiński, a napastnik Napoli niecelnie główkował.

Niewiele ponad kwadrans później w dobrej sytuacji znalazł się Piątek, ale stracił piłkę, po tym jak wbiegł między dwóch obrońców. Kilka minut później strzelał z dystansu Milik. To były wszystkie sytuacje podbramkowe biało-czerwonych w pierwszej połowie.

Poniżej oczekiwań spisywali się pomocnicy. W trakcie meczu Brzęczek najwięcej uwag miał do Rafała Kurzawy. Lewoskrzydłowy Amiens SC był mało kreatywny w ofensywie i spóźniony w defensywie. W przerwie zastąpił go debiutujący Damian Kądzior.

Osiem minut po przerwie goście objęli prowadzenie. Callum O’Dowda ograł z prawej strony boiska Błaszczykowskiego i dośrodkował w pole karne. Tam do piłki wyskoczył niepilnowany przez polskich obrońców Aiden O’Brien i strzałem głową skierował piłkę do bramki. Irlandzkiego napastnika nie upilnował pełniący rolę kapitana Kamil Glik.

W środku pola kiepsko prezentowali się Grzegorz Krychowiak i Karol Linetty. Tego pierwszego na ostatnie dwadzieścia minut zastąpił Damian Szymański. W środku pola pojawił się też Mateusz Klich i to on doprowadził do wyrównania w 87. minucie. Po wymianie piłki z Milikiem, 28-letni obrońca z około siedmiu pokonał bramkarza reprezentacji Irlandii.

Przed meczem selekcjoner zapowiadał, że będzie chciał przyjrzeć się, jak jego piłkarze poradzą sobie w ataku pozycyjnym. Na pewno Brzęczek nie może być zadowolony z tego, co zobaczył.

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - Irlandia:

90. min.

Koniec meczu! Polska - Irlandia 1:1!

90. min.

Próba dalekiego zagrania do Milika. Za mocne jednak to podanie.

90. min.

Klich teraz zza pola karnego, ale za lekko.

90. min.

Cztery minuty doliczone.

87. min.

Ofensywne wejście Klicha, wymiana piłki z Milikiem i w sytuacji sam na sam Klich pokonuje bramkarza rywali. Bardzo ładna akcja!

87. min.

GOOOL!!! Mamy remis! Mateusz Klich!

84. min.

Spróbował z daleko uderzyć Klich, ale posłał piłkę wysoko nad bramką.

82. min.

Schodzi z boiska Błaszczykowski. Za niego Przemysław Frankowski.

82. min.

Linetty w polu karnym, minął jednego rywala - strzela! Zablokowany.

75. min.

Ładna akcja biało-czerwonych. Kądzior na prawej stronie, dośrodkowuje na pole karne, Szymański strzela! Niecelnie.

73. min.

Kolejne zmiany w polskiej kadrze: Rafał Pietrzak za Arkadiusza Recę i Damian Szymański za Grzegorza Krychowiaka.

71. min.

Reca w pole karne... Nie trafił w piłkę Milik, jeszcze Kądzior! Spokojnie broni Randolph.

68. min.

W indywidualnej akcji O'Dowda. Powstrzymał go jednak czystym wślizgiem Linetty.

63. min.

Linetty strzela z dystansu, ale niecelnie.

60. min.

Zmiany w reprezentacji Polski: Klich i Bednarek na boisku. Schodzą: Glik i Piątek.

58. min.

Stracony gol. Tak to wyglądało:

58. min.

W odpowiedzi akcja Polaków. Błaszczykowski dobrze zagrywał w pole karne do Milika, ale napastnik Napoli nie zrozumiał jego intencji.

53. min.

O'Dowda mija na skrzydle Błaszczykowskiego i dośrodkowuje na głowę O'Briena, który strzałem z bliska pokonuje Szczęsnego.

53. min.

GOOOL! Irlandia prowadzi we Wrocławiu 1:0!!!

51. min.

Christie zakręcił teraz naszą defensywą, strzela z bliska! Blokuje Glik!

51. min.

Linetty próbował teraz sprytnego zagrania do Kędziory, ale minimalnie za mocne podanie.

49. min.

O'Dowda strzela z dystansu! Pewnie broni Szczęsny.

47. min.

Próba długiego zagrania do Kądziora, ale za mocne to było. Od bramki wznowi Randolph.

46. min.

Czas na drugą połowę!

46. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Kądzior za Kurzawę.

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Słaby mecz biało-czerwonych. Kibice pożegnali ich gwiazdami. Miejmy nadzieję, że lepiej będzie po przerwie.

45. min.

Koniec pierwszej połowy. Polska - Irlandia 0:0!

41. min.

Zagotowało się teraz w polu karnym Irlandii. Świetne dośrodkowanie Kędziory, piłki nie przejął Piątek, ale ta spadła pod nogę Błaszczykowskiego. Strzał z bliska! Zablokowany! Jeszcze poprawia Linetty, ale pewnie łapie piłkę Randolph.

37. min.

A teraz Milik uderzył z dystansu! Wprost w bramkarza.

35. min.

Dobra akcja Irlandczyków. Hendrix wpada w pole karne, ale w ostatniej chwili piłkę spod nóg wybija mu Reca. Dobra interwencja.

31. min.

Frekwencja na trybunach dziś dość niska:

30. min.

Odpowiadają Irlandczycy. Wyrzut z autu do O'Briena - strzał! Niecelny.

28. min.

Dośrodkowanie Kurzawy... Strzela Kamiński, ale piłka leci obok bramki! Po drodze odbiła się od Kyrchowiaka. Gdyby nie pomocnik Lokomotiwu, być może mielibyśmy bramkę. Trudno go jednak winić, że został trafiony piłką.

27. min.

Teraz szybciej pograli biało-czerwoni. Kurzawa zszedł do środka, zagranie do Piątka... W ostatniej chwili wybija jeden z obrońców rywali.

26. min.

Kolejny rzut rożny mieli Polacy, ale dobrze w powietrzu grają goście. Potem jeszcze faul Linetty'ego.

23. min.

W międzyczasie ciekawostka dotycząca Kamila Glika:

20. min.

Tym razem w pole karne Irlandii powędrował Kamil Glik. W walce o piłkę faulował jednak rywala.

17. min.

Niestety niewiele wyszło z tego stałego fragmentu. Od bramki wznawia Randolph.

16. min.

Świetnie popracował w pressingu Błaszczykowski. Będzie rzut rożny tym razem dla Polski.

14. min.

Rzut rożny dla Irlandii. Strzela głową Robinson, ale daleko od bramki.

13. min.

Teraz długa piłka na Robinsona, ale dobrze w obronie Kamiński.

11. min.

W odpowiedzi Irlandczycy. Rzut rożny, dośrodkowanie... Faul w ataku. Od bramki wznawia Szczęsny.

10. min.

A teraz powinno być 1:0 dla Polski! Wyrzut z autu na głowę Kamińskiego, ten przedłuża do Milika - strzał! Obok bramki!

9. min.

Wreszcie nieco agresywniej w pressingu Polacy. Szybki odbiór i próba zagrania w pole karne Recy, ale minimalnie niecelne.

7. min.

Nerwowo w obronie grają Polacy. Znów oddają piłkę rywalom "za darmo" - Glik wybija w aut.

5. min.

Pierwsza akcja Polaków. Błaszczykowski na lewej stronie, podanie do Milika - strzał! Niecelny.

4. min.

Dłużej przy piłce utrzymują się rywale. Polacy póki co nie potrafią przejąć inicjatywy.

20:50

Łatwa strata biało-czerwonych na własnej połowie. Rywale na szczęście nie skorzystali z błędu naszej defensywy.

1. min.

Zaczynamy!

20:44

Czas na hymny!

20:43

Na boisku pojawia się Zbigniew Boniek. Prezes PZPN wręczył Kubie Błaszczykowskiemu pamiątkową paterę i koszulkę z okazji 102. meczu w barwach narodowych.

20:42

Wychodzą!

20:39

Piłkarze czekają już na wyjście na boisko.

20:30

Do meczu 15 minut!

20:19

Trwa rozgrzewka:

20:04

W dzisiejszym meczu na pewno nie zobaczymy Piotra Zielińskiego. Nie został wpisany do protokołu meczowego i usiądzie na trybunach. Prawdopodobnie jest to spowodowane lekkim urazem, przez który przedwcześnie opuścił boisko w meczu z Włochami.

20:02

W pierwszym składzie nie ma dziś Lewandowskiego. Opaska kapitana dla Kamila Glika!

19:50

Piłkarze tradycyjnie przed meczem "zapoznali się z murawą". Spotkanie rozegrane zostanie na stadionie we Wrocławiu.