Zamknij

Marek Koźmiński: Kim jest? Biznes, PZPN, majątek, żona [SYLWETKA]

18.08.2021 07:00
Marek Koźmiński
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Marek Koźmiński to jeden z dwóch kandydatów na nowego prezesa PZPN. Czy to on zastąpi Zbigniewa Bońka? Marek Koźmiński - kim jest? Jaki jest jego majątek i biznes? Kim jest jego żona? Poznaj sylwetkę Marka Koźmińskiego.

Marek Koźmiński - kim jest kandydat na prezesa PZPN? Marek Koźmiński - SYLWETKA.  Poniżej przedstawiamy, kim jest Marek Koźmiński, jaki jest jego majątek, rola w PZPN-ie i na czym polega jego działalność biznesowa.

Marek Koźmiński rywalizuje z Cezarym Kuleszą o zostanie nowym prezesem PZPN. Marek Koźmiński ma 50 lat i jest byłym reprezentantem Polski w piłce nożnej, wiceprezesem PZPN. W latach 1989-2003 grał na pozycji obrońcy, grając w takich klubach jak: Hutnik Kraków, Udinese Calcio, PAOK Saloniki, czy Górnik Zabrze. W latach 1992-2002 występował w reprezentacji Polski, odnotowując 45 meczów z orzełkiem na piersi, w których strzelił jednego gola. Największym sukcesem Marka Koźmińskiego w biało-czerwonych barwach jest zdobycie srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie.

Marek Koźmiński: Biznes, PZPN. Kim jest kandydat na prezesa PZPN?

Marek Koźmiński po zakończeniu piłkarskiej kariery. W 2003 roku został współwłaścicielem Górnika Zabrze, przejmując 52 procent akcji. W tym czasie klub borykał się z problemami finansowymi. Koźmiński nie odniósł tam sukcesów, choć zmniejszył zadłużenie i w 2005 roku przekazał akcje klubu władzom miasta. Koźmiński sprowadzał do Zabrza wielu nieznanych zagranicznych piłkarzy i miał nadzieję, że uda się ich wypromować, a potem z zyskiem sprzedać. Niestety, z tych planów niewiele wyszło.

Zbigniew Boniek podsumował swoje rządy w PZPN: "Nie wychodzę ze złamanymi nogami"

Po nieudanej przygodzie w Zabrzu Marek Koźmiński spróbował swoich sił w biznesie. Były piłkarz kupował atrakcyjnie grunty i nieruchomości, inwestował w nie, a potem odsprzedawał lub wynajmował. Prowadził inwestycje m.in. w Myślenicach, gdzie na terenach dworca autobusowego powstała galeria handlowa.

- Budujemy mieszkania, biura, obiekty handlowe. Posiadamy je i wynajmujemy. Prowadziliśmy też działalność za granicą, ale zakończyliśmy ją z racji tego, że tutaj na razie bardziej się opłaca inwestować, jesteśmy na miejscu, jest nam łatwiej. Inwestuję między innymi w Małopolsce - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Marek Koźmiński: Żona, PZPN [SYLWETKA]

Po zakończeniu piłkarskiej kariery majątek Marka Koźmińskiego wyceniano na blisko 10 milionów dolarów.

Cezary Kulesza: Kim jest? Program PZPN, majątek, syn, żona [SYLWETKA]

Żoną Marka Koźmińskiego jest Joanna Chmielowiec. Małżeństwo doczekało się dwóch synów: Jakuba i Macieja. Jego ojciec Zbigniew w przeszłości był rzecznikiem prasowym PZPN, a także prezesem Górnika Zabrze. Marek Koźmiński w 2012 roku został wybrany do zarządu PZPN, w którym do 2016 roku pełnił funkcję wiceprezesa ds. zagranicznych. Od października 2016 roku Koźmiński pełni rolę wiceprezesa ds. sportowych.

Wybory na nowego prezesa PZPN odbędą się w środę, 18 sierpnia.

RadioZET.pl