Kibice Legii Warszawa zostaną uhonorowani za oprawę z meczu z Astaną?

10.08.2017 18:00
sport

Powstańcza oprawa kibiców Legii Warszawa w meczu eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana obiegła niemal wszystkie światowe media. Okazuje się, że fani stołecznej drużyny mogą zostać za ten czyn uhonorowani przez minister edukacji Annę Zalewską.

Oprawa na meczu Legia - Astana fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Zagłosuj

Czy kibice Legii powinni zostać odznaczeni przez MEN?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kibice Legii przygotowali specjalną oprawę w związku z 73. rocznicą Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia na stadionie przy Łazienkowskiej wywiesili baner: "Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali 160 tys. osób. Tysiące z nich stanowiły dzieci". Całość uzupełniał obraz oficera III Rzeszy przystawiającego pistolet do skroni chłopca.

Oprawa wywołała jednak sporo kontrowersji. Podczas gdy jedni chwalili fanów mistrza Polski za patriotyzm i kultywowanie historii, inni podkreślali, że stadion sportowy nie jest miejscem na tego typu manifestacje. Sprawą zajęła się również UEFA, która najprawdopodobniej ukaże Legię grzywną.

Tymczasem małopolska kurator oświaty chce uhonorować fanów Legii. O swoim apelu poinformowała na Facebooku.

"Pomysł plakatu z podpisem w języku angielskim okazał się najbardziej skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej i akcją edukacyjną ostatnich lat. W uznaniu Państwa zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznej, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do Pani Minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej" - napisał Barbara Nowak.

"Nie wolno nam zapomnieć, że Niemcy z premedytacją mszcząc się na Mieście-Bohaterze zamienili Warszawę w gruzowisko. Nigdy nie ponieśli kary za swoje haniebne czyny, nie zapłacili za odbudowę Miasta. Polacy pamiętają" - dodała kurator. MEN nie odniosło się jeszcze do tej propozycji.

RadioZET.pl/Faceook/KS

Oceń