El. ME 2020: Spotkanie kibiców z Polonią w Macedonii Płn. Nie zabrakło prezentów

Krzysztof Sobczak
07.06.2019 15:18
Spotkanie kibiców z Polonią w Macedonii Północnej
fot. PAP/EPA

Polscy kibice przy okazji wieczornego meczu biało-czerwonych z reprezentacją Macedonii Północnej w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2020 przywieźli do Skopje książki dla miejscowej Polonii i słodycze dla dzieci z sierocińca.

Zagłosuj

Kto wygra mecz?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- W całej Macedonii mieszka około 500 Polaków. To są głównie kobiety, które wyszły tutaj za mąż. Słyszałyśmy, że w stosunku do polskich kibiców są pewne obawy. No cóż, wszędzie zdarzają się nieprzyjemne incydenty. Jednak Macedończycy bardzo cenią Polaków i ich kulturę – powiedziała przewodnicząca klubu polonijnego Teresa Prokopowicz Saurek mieszkająca w Skopje od 30 lat.

 

Polscy kibice przywieźli książki dla lokalnej Polonii w ramach inicjatywy „Kibice dla rodaka”. Wcześniej takie akcje przeprowadzone były dla Polaków mieszkających w Kazachstanie, Rumunii, Armenii i Moskwie.

Tym razem oprócz książek polscy fani przywieźli także słodycze dla dzieci z sierocińca im. Matki Teresy z Kalkuty. Spotkanie z kibicami odbyło się na plebanii katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skopje. Proboszcz tej parafii opiekuje się sierocińcem wspólnie z zakonnicami. W katedrze raz w miesiącu odprawiana jest msza święta w języku polskim przez kapelana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie.

Macedonia Północna - Polska: Spotkanie kibiców z Polonią

W spotkaniu z kibicami uczestniczyła również tłumaczka, która w 2003 roku doznała poważnych obrażeń po wybuchu miny-pułapki w macedońskim mieście Sopot. W wybuchu zginęło dwóch polskich żołnierzy.

W sumie na stadionie spodziewanych jest około 2,5 tys. polskich kibiców. Z powodu obaw przed nimi część lokalnych mieszkańców rezygnowała z wynajęcia Polakom swoich mieszkań.

- Przed wyjazdem otrzymałem wiadomość od właściciela, że polscy kibice są jednymi z najgroźniejszych na świecie i jego rodzina obawia się wynająć nam mieszkanie. Drugi właściciel miał więcej zrozumienia dla nas – przyznał Andrzej.

Dzień przed meczem doszło do zatrzymania polskich kibiców w jednej z restauracji mieszczącej się przy placu centralnym.

Macedonia Północna - Polska w el. Euro 2020

W kwalifikacjach Euro 2020 biało-czerwoni, którzy wiosną pokonali Austriaków 1:0 i Łotyszy 2:0, z kompletem punktów otwierają tabelę grupy G. Po cztery zgromadziły zespoły Macedonii Północnej i Izraela, który Polacy podejmą w poniedziałek w Warszawie.

Relacja na żywo z meczu Macedonia Północna - Polska na sport.radiozet.pl w piątek 7 czerwca o godz. 20:45.

RadioZET.pl/PAP/KS