Zamknij

MSiT zapowiada zmiany legislacyjne ułatwiające walkę z pseudokibicami

Krzysztof Sobczak
25.05.2018 13:08
MSiT będzie skuteczniej walczyło z kibolami
fot. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE GAZETA KRAKOWSKA/EASTNEWS

Minister sportu i turystki Witold Bańka na antenie Polsat News zapowiedział zmiany legislacyjne, które ułatwią walkę z pseudokibicami. - Jest już zespół roboczy, który pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami - zdradził.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

- To najwyższy czas, żeby podjąć zdecydowane działania, także w wymiarze legislacyjnym, które dadzą odpowiednie narzędzia policji do tego, aby takie patologiczne sytuacje efektywniej zwalczać - podkreślił Bańka.

Zobacz także

Puchar Polski i "finał" Ekstraklasy w cieniu skandali

W maju pseudokibice dali o sobie znać najpierw przy okazji finału piłkarskiego Pucharu Polski na PGE Narodowym w Warszawie, kiedy z powodu odpalonych rac spotkanie zostało przerwane.

W atmosferze skandalu natomiast zmagania zakończyła w niedzielę ekstraklasa. W końcówce meczu Lech Poznań - Legia Warszawa, przy stanie 2:0 dla gości, kilkudziesięciu sympatyków Lecha wtargnęło na boisku. Błyskawicznie do akcji wkroczyło ok. 200 policjantów, którzy przegonili chuliganów z powrotem na sektor i opanowali sytuację.

Sytuacja na stadionie była jednak nadal napięta, a wojewoda wielkopolski oraz delegat PZPN podjęli decyzję o przerwaniu spotkania. Komisja Ligi Ekstraklasy SA przyznała gościom walkower 3:0, co oznaczało, że zdobyli mistrzostwo kraju.

- Takie incydenty zabijają ducha sportu. Jest już zespół roboczy, który pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami - powiedział minister.

Nowe prawo ws. walki z kibolami

Znowelizowana ma zostać ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Konkretne pomysły będą przedstawione "niebawem". Bańka zwrócił również uwagę na to, że poprawie powinna ulec współpraca na linii organizator meczu - policja.

- Jest wola dużo ściślejszej współpracy tych stron, aby do tego rodzaju zjawisk nie dochodziło - podkreślił.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/KS