Zamknij

MŚ U-20: Poznaliśmy logo turnieju i ramowy terminarz [FOTO]

Maciej Walasek
14.12.2018 20:51
reprezentacja Polski U-20
fot. ---

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zaprezentowała w piątek oficjalne logo i ramowy terminarz mistrzostw świata do lat 20, które odbędą się od 23 maja do 15 czerwca w sześciu polskich miastach. Areną meczu otwarcia i finału będzie stadion Widzewa w Łodzi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Największa na świecie juniorska impreza piłkarska, z udziałem 24 drużyn, rozpocznie się w czwartek 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi (mecz otwarcia), Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.

MŚ U-20: Harmonogram

Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.

Zobacz także

Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.

Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.

MŚ U-20: FIFA przedstawiła logo turnieju

Wraz z harmonogramem turnieju FIFA zaprezentowała oficjalny logotyp mistrzostw, który - jak podkreślił PZPN - bardzo mocno nawiązuje do polskich akcentów. Jego głównym motywem jest rozkwitający krokus.

- To symbolika, która obrazuje sposób kształtowania się kariery młodego piłkarza. Podobnie jak krokus jest zwiastunem nadejścia wiosny, a więc pory roku, w trakcie której fauna i flora budzi się do życia, tak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 są turniejem, w którym kariera młodych piłkarzy rozkwita i nabiera rozpędu. Stąd też piłka w środku otwartego kwiatu krokusa - przyznał cytowany na stronie PZPN Dariusz Guzik, koordynator ds. marketingu i promocji, a zarazem rzecznik prasowy turnieju.

Oprócz krokusa w logotypie mistrzostw można znaleźć nawiązanie m.in. do polskich barw narodowych.

Ceremonia losowania grup zostanie przeprowadzona 24 lutego w Gdyni. Wówczas będzie znany już dokładny terminarz turnieju.

Kibice zobaczą sześć drużyn z Europy, po cztery z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) oraz dwie z Oceanii.

Szansę występów w przyszłorocznym turnieju mają piłkarze urodzeni w 1999 roku i młodsi.

Na razie wyłoniono 16 z 24 uczestników. Z Europy, oprócz Polski (jako gospodarz miała zapewnione miejsce), zagrają Portugalia, Włochy, Ukraina, Francja i Norwegia. Z Azji - Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska, ze strefy CONCACAF - Honduras, Meksyk, Panama i USA, a z Oceanii - Nowa Zelandia i Tahiti.

Uczestnicy z Afryki i Ameryki Południowej będą znani przed losowaniem w Gdyni. Wkrótce potem kibice będą mogli kupować bilety na turniej, dostępne na stronie FIFA.

Z 21 rozegranych dotychczas turniejów MŚ do lat 20 tylko czterokrotnie gospodarzem był kraj z Europy.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW