Zamknij

Afrykańska federacja chce mundiali co dwa lata. "Pomogą nam walczyć o sponsorów"

21.07.2021 10:34
Afrykańska federacja chce mundiali co dwa lata. "Pomogą nam walczyć o sponsorów"
fot. Mateusz Jagielski/East News

Komitet wykonawczy CAF, czyli Afrykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej oświadczył, że chce, by mundial był organizowany co dwa lata. - Wspieramy pomysł, który padł na ostatnim kongresie FIFY – stwierdzili przedstawiciele CAF.

  • Prezes FIFA Gianni Infantino przyznał podczas majowego kongresu, że FIFA będzie szukała możliwości, by mistrzostwa świata odbywały się co 2 lata
  • Wprowadzenia tej zmiany w kalendarzu MŚ chciał też Arsene Wenger, szef departamentu ds. rozwoju w FIFA
  • Poparcie dla tego pomysłu jako pierwsza wyraziła afrykańska federacja piłki nożnej - CAF

Mundial organizowany co dwa lata ma według członków afrykańskiej konfederacji „zwiększyć atrakcyjność CAF dla potencjalnych partnerów i sponsorów”. - Wspieramy pomysł, który padł na ostatnim kongresie FIFY. Chcemy, by FIFA informowała nas o tym, czy zostanie on przyjęty – stwierdzili przedstawiciele CAF w oświadczeniu. 

Władze CAF nie ukrywają, że za poparciem pomysłu FIFY stoją pieniądze, które można uzyskać dzięki częstszej organizacji mundiali. Afrykańska federacja piłkarska ma problemy finansowe, więc jako pierwsza zgodziła się z kontrowersyjnym pomysłem FIFY. Komitetowi wykonawczemu CAF nie przeszkadza to, że co dwa lata odbywa się także Puchar Narodów Afryki, więc turnieje i kwalifikacje do nich będzie bardzo trudno zorganizować. Opcją, którą rozważa CAF, jest połączenie kwalifikacji do MŚ i PNA. Takie rozwiązanie zastosowano przy turniejach w 2006 i 2010 roku.

Powstanie afrykańska Superliga?

Komitet CAF ogłosił też, że rozważa rozpoczęcie nowych rozgrywek – afrykańskiej Superligi. Wiemy, że pierwsze spotkanie w jej sprawie odbyło się rok temu w Monaco. Uczestniczył w nim prezes FIFY Gianni Infantino oraz dyrekcja CAF.

W afrykańskiej Superlidze zagrałoby na pewno 20 drużyn, a kolejne mogłyby wywalczyć awans przez kwalifikacje.

Mistrzostwa świata będą odbywały się co dwa lata? 

FIFA oficjalne przedstawiła pomysł zmiany w harmonogramie organizacji MŚ na majowym kongresie. Szef organizacji, Gianni Infantino, zapowiedział, że do końca maja będzie prowadził konsultacje w tej sprawie. 

Szef FIFA uważa, że pomimo protestów ECA i innych organizacji, piłkarze mogą grać częściej. - Mamy obecnie czystą kartę. Jesteśmy otwarci na wszystkie opinie nt. poprawy kalendarza piłki międzynarodowej – stwierdził wymijająco Infantino.

 Mistrzostwa świata odbywają się co 4 lata regularnie od 1930 roku. Cykl przerwała jedynie II wojna światowa.

RadioZET.pl/CAF/FIFA/PAB