Zamknij

Zbigniew Boniek odpowiada Robertowi Lewandowskiemu: "On nic nie wie"

10.11.2021 12:59
Zbigniew Boniek odpowiada Robertowi Lewandowskiemu
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Robert Lewandowski ostro wypowiedział się na temat szkolenia młodych piłkarzy w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać, a nadeszła ona ze strony byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka. On również nie gryzł się w język.

Robert Lewandowski na wtorkowej konferencji prasowej przed meczem eliminacji MŚ 2022 z Andorą opowiadał m.in. o nowym reprezentancie Polski Matty'm Cashu, innej nowej postaci w kadrze Kamilu Grabarze, a także o "Złotej Piłce" czy o najbliższym przeciwniku, ale najgłośniej wybrzmiał jego głos na temat systemu szkolenia w naszym kraju. A raczej o braku systemu szkolenia.

- Jeśli chodzi o szkolenie, to nie jest tak, że w 40-milionowym narodzie mamy wybór zawodników na każdą pozycję. Tego niestety nie ma. Nie możemy mówić o szkoleniu w perspektywie przyszłościowej, że funkcjonuje dobrze. No bo tak nie jest. Gdyby funkcjonowało dobrze, to bylibyśmy w innym miejscu, a tutaj jest dużo do poprawy - mówił kapitan biało-czerwonych. - Nie widać u nas piłkarskiej jakości. Nie wprowadzamy co roku chociażby dwóch nowych piłkarzy do pierwszej kadry lub do reprezentacji młodzieżowych. Od paru lat wypowiadam się na temat szkolenia i moje zdanie się nie zmienia, bo nie widzę, by zmieniało się szkolenie. Na pewno nie na tyle, żebym pomyślał: "O! Widzę światełko w tunelu" - dodał. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się selekcjoner Paulo Sousa.

Boniek odpowiada Lewandowskiemu ws. szkolenia

Obaj doczekali się odpowiedzi od byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, który był gościem Romana Kołtonia w "Prawdzie Futbolu". Były zawodnik Widzewa Łódź, Juventusu i Romy zarzucił "Lewemu"... niewiedzę.

- Robert w ogóle nic nie wie na temat szkolenia w Polsce od 8-10 lat, bo go w Polsce nie ma. Z tego, co słyszałem, to bardzo pozytywnie wypowiadał się o młodych piłkarzach, którzy się pojawiali na kadrze. Zawsze można dyskutować - powiedział Boniek. - Szkolenie to jest żmudny, długofalowy proces. Umówmy się, jeżeli na trening przyjdzie 100 dzieciaków i żaden z nich nie ma talentu, to z nich na siłę piłkarza nie zrobisz. Jak w gronie tych 100 są jeszcze tacy, którzy nie potrafią zrobić przewrotu w przód czy w tył, to nie jest materiał na zawodowych sportowców  - przyznał.

Przypomniał ponadto, że za jego 9-letniej kadencji powołano trzy Centralne Ligi Juniorów i wprowadzono system Pro Junior System. W każdym spotkaniu ekstraklasy musi występować co najmniej jeden młodzieżowiec (zawodnik do lat 21), a w Pucharze Polski dwóch takich graczy.

RadioZET.pl/Prawda Fubolu/sport.pl