Zamknij

Rosjanie chcieli anulować walkowera dla Polski. Jest decyzja CAS

Maciej Walasek
22.03.2022 12:04
reprezentacja Rosji na Euro 2020
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił apelację rosyjskiej federacji piłkarskiej. Agencja AP dowiedziała się, że reprezentacji Rosji chodziło o anulowanie walkowera dla Polski, po tym jak FIFA wyrzuciła Sborną z półfinału baraży MŚ.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, rozgorzała dyskusja na temat wykluczenia rosyjskich sportowców i drużyn ze zmagań na arenie międzynarodowej. Jednym z wydarzeń był półfinał baraży MŚ, w którym Rosjanie trafili na reprezentację Polski. Po kilku dniach FIFA postanowiła wykluczyć rosyjską kadrę z rywalizacji, przyznając Polsce walkowera. Z taką decyzją nie mogła pogodzić się Rosyjska Federacja Piłkarska (RFU), która złożyła wniosek do CAS.

We wtorek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu wydał oświadczenie, w którym nie zmienił swojego stanowiska w kwestii meczu Rosja - Polska. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej CAS odrzuciło inny wniosek od Rosjan ws.  zawieszenia zakazu udziału piłkarzy reprezentacji tego kraju w eliminacjach mundialu.

CAS odrzucił wniosek Rosjan o anulowanie walkowera dla Polski

Zamiast meczu z Rosją Polska 24 marca zmierzy się ze Szkocją w Glasgow w ramach spotkania towarzyskiego. Pięć dni później biało-czerwoni zagrają na Stadionie Śląskim w Chorzowie w finale baraży o awans do mistrzostw świata ze zwycięzcą półfinału Szwecja - Czechy.

Już 15 marca CAS odrzucił odwołanie RFU ws. wstrzymania wykonania kary wykluczenia rosyjskich drużyn z rozgrywek pod egidą europejskiej federacji - UEFA. To oznaczało na przykład, że Spartak nie wystąpi już w Lidze Europy w tym sezonie - klub z Moskwy miał rywalizować w 1/8 finału z RB Lipsk. Niemiecki klub bez walki awansował do ćwierćfinału.

RadioZET.pl/PAP