Polacy z awansem na MŚ w Katarze! Historyczny wyczyn w barażach

Robert Lewandowski

Reprezentacja Polski jedzie na MŚ do Kataru! Biało-czerwoni w finale baraży pokonali Szwecję 2:0 (0:0) na Stadionie Śląskim i wywalczyli przepustki na mundial. Bramki w drugiej połowie zdobyli: Robert Lewandowski i Piotr Zieliński.

Reprezentacja Polski po walkowerze z Rosją, przystępowała z "automatu" do finału baraży MŚ. Rywalem zespołu Czesława Michniewicza byli Szwedzi, którzy pokonali Czechów 1:0. Pierwsze minuty były spokojne, ale nie brakowało twardej gry po stronie obu drużyn. W 11. minucie świetnym dośrodkowaniem popisał się Matty Cash, dogrywając piłkę na głowę Lewandowskiego, który uderzył obok bramki rywali. Po chwili odpowiedział Isak strzałem z dystansu, ale dobrze interweniował Wojciech Szczęsny.

W 19. minucie koszmarny błąd popełnił Jan Bednarek. Szwedzi ruszyli z atakiem, kończąc go strzałem Forsberga, który kapitalnie wybronił Szczęsny. Polacy mieli kłopot z wyprowadzeniem piłki, z kolei zespół Trzech Koron coraz swobodniej czuł się przed naszym polem karnym.

Polacy z awansem na MŚ w Katarze

W 26. minucie Szymański dograł wzdłuż bramki do Casha, ale ten nieczysto uderzył w piłkę, która minęła bramkę Olsena. Spotkanie było niezwykle zacięte, oba zespoły miały swoje sytuacje, ale piłka nie znalazła drogi do bramki. Tuż przed przerwą gra została na chwilę wstrzymana, ponieważ na Stadionie Śląskim niespodziewanie zaczęły gasnąć światła. Na szczęście po krótkiej przerwie gra została wznowiona.

Po zmianie stron Polacy ekspresowo wyszli na prowadzenie. Zaledwie trzy minuty po gwizdku Karlstrom sfaulował w polu karnym Grzegorza Krychowiaka, który w przerwie zmieniły Jacka Góralskiego, a sędzia błyskawicznie podyktował jedenastkę. Do futbolówki podszedł Robert Lewandowski i w swoim stylu pokonał Olsena. Szwedzi ruszyli ze wściekłymi atakami, ale fenomenalnie między słupkami spisywał się Wojciech Szczęsny, broniąc m.in. uderzenie Forsberga z kilku metrów.

W 72. minucie biało-czerwoni podwyższyli prowadzenie. Piotr Zieliński wykorzystał koszmarny błąd Danielsona, któremu odskoczyła piłka. Gracz Napoli znalazł się w sytuacji sam na sam z Olsenem i wpakował piłkę do siatki.

Po kilku chwilach Polacy byli blisko trzeciego trafienia, ale Olsen genialnie spisywał się w bramce, broniąc strzał Bednarka i uderzenie głową Lewandowskiego. Ostatecznie Polacy wygrali ze Szwecją 2:0 w finale baraży i awansowali na MŚ w Katarze.

Polska - Szwecja 2:0 (0:0).

Bramki: Robert Lewandowski (49-karny), Piotr Zieliński (72).