Zamknij

Paulo Sousa o Mattym Cashu. Czy zawodnik Aston Villi zostanie powołany?

04.10.2021 14:39
Paulo Sousa na konferencji prasowej o Mattym Cashu.  Czy zostanie powołany?
fot. PAP/Leszek Szymański

- Póki co on nie jest Polakiem. Na ten moment nie mogę mówić o nim, muszę skupić się na tych zawodnikach, których mam i wygrywaniu meczów. Jest tak jak powiedział prezes PZPN-u, Cezary Kulesza. Gdy będzie Polakiem, to nasz sztab zdecyduje – tak Paulo Sousa odpowiedział na pytanie dot. powołania Matty’ego Casha do reprezentacji. Trener naszej kadry stawił się na konferencji prasowej, która rozpoczęła zgrupowanie przed dwoma meczami eliminacji do MŚ 2022 – z Albanią i San Marino.

Paulo Sousa został też zapytany o mecze, które widział na żywo. Wielu ekspertów oskarżało Portugalczyka o to, że lekceważy on np. Ekstraklasę i nie ogląda meczów Polaków i polskich drużyn. - Widziałem mecze w Niemczech i we Włoszech. W przypadku meczów, których nie widziałem na żywo: mamy możliwość obejrzenia ich za pomocą specjalistycznego oprogramowania - wyjaśnił Sousa.

Portugalski szkoleniowiec dodał też, że mecze na żywo oglądają m.in. jego asystenci. - Znowu pytacie mnie o to samo. Większość naszych zawodników gra za granicą. Mam w sztabie wiele osób, które oglądają mecze na żywo. Próbujemy otworzyć się na większą liczbę graczy, których mamy na radarze – jest ich ok. 60. Nie mogę być wszędzie. Muszę podejmować samodzielne decyzje z mojego punktu widzenia – nie waszego, dziennikarskiego - podsumował.

Paulo Sousa o powołaniu Sebastiana Szymańskiego

Sousa wyjaśnił też brak powołania dla Sebastiana Szymańskiego. - Szymański miał kontuzję. Zgodziliśmy się z nim i naszym doktorem, by leczył się i trenował w klubie. Mówiłem wiele razy i nie wiem, dlaczego muszę powtarzać, ale chcemy go wykorzystywać na kadrze na skrzydle. Rozumiem, że dla niego, ani dla zespołu, nie była to najlepsza decyzja. W klubie gra jako pomocnik. W środku mamy innych zawodników więc podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. To nie jest tak, że Szymański nie jest utalentowany, bo jest bardzo utalentowany - stwierdził Sousa.

Trener naszej kadry wyjaśnił też, dlaczego chce organizować zgrupowania dla młodych zawodników z polskiej ligi. - Żeby ich zintegrować, pokazać, jakiego poziomu oczekujemy, a także wskazać klubom, że zasługują na powołanie – wyjaśnił Sousa i dodał: - To nie ma pomóc mi, tylko zawodnikiem. Reprezentacja Polski powinna być ponad wszystkim innym. Widzę kadrę jako miejsce wymieniania idei, metod. Jeśli chcemy rozwijać polski futbol, to jest najlepsza metoda.

El. MŚ 2022. Zgrupowanie krótsze niż zazwyczaj

Piłkarze reprezentacji Polski we wtorek rozpoczną przygotowania do meczów eliminacji mistrzostw świata - z San Marino i Albanią. Podobnie jak przed poprzednimi spotkaniami trener Paulo Sousa nie będzie mógł skorzystać z kilku powołanych zawodników.

Dotychczas zgrupowania kadry zaczynały się z reguły w poniedziałki, ale tym razem piłkarze dostali więcej czasu na regenerację po ligowym weekendzie.
- Zawodnicy mają stawić się na zgrupowaniu do wtorku, do pory obiadowej. Wielu z nich jeszcze wczoraj grało mecze ligowe. Dzisiaj mają trochę czasu na załatwienie różnych spraw i odpoczynek - powiedział PAP team menedżer reprezentacji i rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski.

El. MŚ 2022: Maciej Rybus i Arkadiusz Reca kontuzjowani

Jak dodał, sztab kadry przebywa na zgrupowaniu kadry już od niedzieli. Niewykluczone, że kilka piłkarzy stawi się w Warszawie już w poniedziałkowy wieczór (wcześniej odbędzie się konferencja prasowa z udziałem selekcjonera), ale pierwszy trening mają dopiero we wtorek o godz. 17 na bocznym boisku Legii.

Trener Sousa nie będzie mógł skorzystać z kilku powołanych piłkarzy. Kontuzje uniemożliwiły występ Arkadiuszowi Recy ze Spezii i Maciejowi Rybusowi z Lokomotiwu Moskwa, choć w przypadku tego drugiego zawodnika nie ma jeszcze oficjalnej informacji. Więcej prawdopodobnie przekaże Sousa podczas konferencji prasowej.

El. MŚ 2022. Pożegnanie Łukasza Fabiańskiego na Stadionie Narodowym

Mecz z ostatnim w światowym rankingu San Marino (210. miejsce) odbędzie się w sobotę w Warszawie (wówczas nastąpi oficjalne pożegnanie z kadrą bramkarza Łukasza Fabiańskiego), a z Albanią biało-czerwoni zmierzą się trzy dni później w Tiranie.

RadioZET.pl/PAB/PAP