Paulo Sousa - król zmian. W tym jest absolutnym mistrzem

09.09.2021 09:37
Paulo Sousa

Paulo Sousa w trakcie pracy z reprezentacją Polski udowodnił, że potrafi reagować na wydarzenia na boisku. Potwierdził to w meczu Polska - Anglia, gdzie wpuszczony z ławki rezerwowych Damian Szymański zdobył gola na wagę remisu. Rezerwowi mieli też ogromny wpływ na wyniki poprzednich spotkań za kadencji portugalskiego trenera.

Już pierwszy mecz pod wodzą Sousy pokazał, jak w tym aspekcie radzi sobie trener. W momencie, gdy Polacy przegrywali 0:2 z Węgrami, szkoleniowiec wpuścił na boisko Krzysztofa Piątka i Kamila Jóźwiaka. Kilka chwil później obaj wpisali się na listę strzelców, czym mocno przyczynili się do tego, że z Budapesztu wywieźliśmy cenny punkt.

Reakcje Paulo Sousy. Tak potrafi odmieniać losy meczów

Kolejnym superrezerwowym Sousy okazał się Karol Świderski, który po wejściu z ławki trafił do siatki w meczu z Andorą (3:0). Podobnie było w trzecim spotkaniu eliminacji MŚ 2022 z Anglią  (1:2). Sousa w drugiej połowie posłał do boju Arkadiusza Milika, a ten odwdzięczył się asystą przy bramce Jakuba Modera.

Portugalczyk odpowiednio reagował też w towarzyskim meczu z Islandią (2:2). To właśnie wprowadzony po przerwie Świderski dał biało-czerwonym remis w 88. minucie. Na uwagę zasługuje też asysta Kacpra Kozłowskiego.

Aż tak dobrze rezerwowi nie radzili sobie na Euro, choć i tu znajdziemy przypadek, w którym rezerwowy miał wpływ na wynik meczu. W starciu ze Szwecją (2:3) asystą przy trafieniu Roberta Lewandowskiego popisał się Przemysław Frankowski.

Najnowsza historia to kolejne trafne decyzje szkoleniowca z Portugalii. Mecz z Albanią (4:1) z golem na koncie zakończył rezerwowy Karol Linetty, z asystą Świderski. W spotkaniu z San Marino (7:1) mocny ślad po wejściu na boisko zostawił Adam Buksa, który popisał się hat-trickiem. Ponadto debiutujący Nicola Zalewski zaliczył asystę.

Damian Szymański - ostatni superrezerwowy portugalskiego trenera

Mecz Polska - Anglia (1:1) to z kolei wejście Damiana Szymańskiego i gol na wagę remisu w 92. minucie.

Kolejny mecz reprezentacji odbędzie się 9 października. Wtedy w ramach 7. kolejki eliminacji MŚ 2022 na PGE Narodowym Polska zmierzy się z San Marino.