Zamknij

PZPN odpowiada na oświadczenie Albańczyków: "Wszyscy widzieli, co się działo"

15.10.2021 13:44
PZPN odpowiada na oświadczenie Albańczyków
fot. PAP/EPA

Albańska federacja oskarżyła polskich kibiców o prowokacje, które doprowadziły do zamieszek na trybunach i w konsekwencji dp przerwania meczu eliminacji MŚ 2022. Do sprawy odniósł się rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej Jakub Kwiatkowski. - Wszyscy widzieli, co się działo - powiedział w rozmowie z WP Sportowymi Faktami.

  1. Oświadczenie albańskiej federacji po meczu z Polską w Tiranie
  2. Jakub Kwiatkowski odpowiada na oświadczenie Albanii

Mecz Albania - Polska w Tiranie rozegrany w ramach el. MŚ 2022 został przerwany w 77. minucie, chwilę po tym, jak Karol Świderski zdobył gola na 1:0. Napastnik PAOK-u Saloniki swoją radość manifestował pod trybuną okupowaną przez miejscowych fanów i chociaż nie czynił żadnych prowokacyjnych gestów, został obrzucony przez kibiców butelkami, zapalniczkami, monetami, a nawet telefonami. Oczywiście "deszcz przedmiotów" dopadł także cieszących się wraz z nim kolegów, zwłaszcza Tymoteusza Puchacza i Kamila Glika.

Świderski tłumaczył później, że niepotrzebnie pobiegł w stronę sektorów gospodarzy, ale to w żaden sposób nie tłumaczy ich skandalicznego zachowania. Swoich kibiców skrytykowali m.in. kapitan Etrit Berisha i trener Edoardo Reja. FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko albańskiej federacji, która niespodziewanie przystąpiła do kontrataku, publikując kuriozalne oświadczenie.

Oświadczenie albańskiej federacji po meczu z Polską w Tiranie

"Przerwanie meczu było wynikiem ciągłej prowokacji i bardzo agresywnego zachowania ze strony polskich kibiców. [Oni] są znani z takich zachowań i od wielu dni osoby zaangażowane w mecz dokładały wszelkich starań, by zapobiec poważniejszym wydarzeniom" - napisano.

"Jedno jest jasne: nie mamy brutalnych kibiców, nie mieliśmy w historii incydentów z problematycznymi kibicami. Wręcz przeciwnie, doskonałe zachowanie i wsparcie kibiców na meczach i poza boiskiem jest powodem do dumy" - dodano, Jednocześnie przypomniano, że polscy kibice brali udział w awanturze na Wembley w trakcie spotkania Anglia - Węgry.

Do tych absurdalnych zarzutów w rozmowie z WP Sportowymi Faktami odniósł się rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Jakub Kwiatkowski odpowiada na oświadczenie Albanii

- Czy prowokacją naszych fanów było gwizdanie gospodarzy podczas odgrywania polskiego hymnu? Przypomnę tylko, że w Warszawie, miesiąc wcześniej, polscy kibice bili brawo podczas hymnu Albanii - mówi. - Byliśmy bardzo blisko sektora polskich kibiców jeszcze przed meczem. Tuż przy trybunie wywiadu udzielał selekcjoner. Przy okazji widziałem, co działo się obok. Albańscy kibice rzucali w nasz sektor butelkami, pokazywali środkowe palce, zaczepiali. Zatem jak nazwać takie zachowanie? - pyta.

Skomentował także zamieszki w Anglii. - Czy właśnie z powodu starć na Wembley albańscy kibice rzucali w naszych zawodników butelkami? Nie będziemy odnosić się do tych zarzutów. Wszyscy widzieli, co działo się na stadionie. Delegat również, co zresztą odnotował w raporcie po meczu - wyjaśnia.

Reprezentacja Polski pokonała Albanię 1:0 i kosztem rywali awansowała na 2. miejsce w tabeli grupy I el. MŚ 2022, która pozwala na udział w barażach.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty