Zamknij

PZPN liczy kasę i szuka oszczędności. Cezary Kulesza potwierdza problem

25.11.2021 13:42
PZPN liczy kasę i szuka oszczędności
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTEREastNews

Brak rozstawienia w barażach i ewentualna nieobecność na mundialu w Katarze doprowadziła do konieczności szukania oszczędności w Polskim Związku Piłki Nożnej. Cezary Kulesza w rozmowie z Polsatem Sport potwierdził, że poprosił poszczególne departamenty o cięcie kosztów, które pomogą w załataniu dziury budżetowej na 2022 roku.

Reprezentacja Polski na zakończenie eliminacji MŚ 2022 w Katarze po raz pierwszy od blisko ośmiu lat przegrała na PGE Narodowym - z Węgrami 1:2 - i w związku z rozstrzygnięciami w innych grupach straciła rozstawienie w barażach o mundial. Oznacza to nie tylko trudniejszego rywala, np. jednego z dwóch ostatnich mistrzów Europy, Włochów lub Portugalczyków, ale także konieczność rozegrania półfinału fazy play-off na obecnym boisku. To z kolei spędza sen z powiek Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który stracił przychody z dnia meczowego.

- Jeśli nie zagramy barażu u siebie, PZPN z tego tytułu straci około 15 milionów złotych - mówił bezpośrednio po porażce z Węgrami komentator TVP Sport Mateusz Borek. Wtedy nie wiedział jeszcze, że Walia wyprzedzi biało-czerwonych w tabeli drużyn z drugich miejsc i to ona będzie miała łatwiejszą drogę do mundialu.

PZPN liczy straty

To niejedyne straty, jakie w najbliższym roku może ponieść centrala piłkarska w Polsce. Kasa i tak świeci pustkami w związku z obostrzeniami wprowadzanymi na czas pandemii COVID-19 i obawą części społeczeństwa, w tym kibiców, o zakażenie koronawirusem, co zmusiło PZPN to szukania dodatkowych 20 milionów złotych w roku budżetowym 2022. Ta suma może się podwoić, jeśli reprezentacja Polski nie awansuje na mistrzostwa świata w Katarze.

Henryk Kula, wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych PZPN, oraz wspierający go w wypracowaniu budżetu Eugeniusz Nowak rozesłali maile do wszystkich departamentów z prośbą o cięcia. Wiadomość trafiła również do departamentu szkolenia, co wywołało powszechną krytykę w środowisku. Cezary Kulesza w rozmowie z Polsatem Sport zapewnił, że w tym przypadku nie ma mowy o oszczędnościach.

- Środki na szkolenie to jeden z najważniejszych obszarów budżetu PZPN. Nie dopuszczam możliwości, by zostały ścięte. Będę zdecydowanie bronił przynajmniej utrzymania dotychczasowego poziomu wydatków. Nie widzę tu pola do oszczędności. Będziemy ich musieli poszukać gdzie indziej - mówił prezes PZPN. - Mogę potwierdzić, że po stronie przychodowej budżet na 2022 rok zapowiada się mało optymistycznie. [...[ Nie chcę tu mówić o konkretnych liczbach, ale rzeczywiście musimy zacisnąć pasa - dodał.

Losowanie baraży MŚ 2022 na żywo na sport.radiozet.pl w piątek 26 listopada o godz. 17.

RadioZET.pl/polsatsport.pl