Zamknij

Twierdza upadła. Polacy po blisko ośmiu latach przegrali na PGE Narodowym

15.11.2021 23:51
Polska - Węgry
fot. PAP/EPA

Siedem lat i dziewięć miesięcy - tyle czasu trwała passa bez przegranego meczu reprezentacji Polski na PGE Narodowym. W poniedziałek twierdza padła, a Węgrzy dołączyli do Ukraińców i Szkotów, którzy wcześniej potrafili ją zburzyć.

Reprezentacja Polski w poniedziałek przegrała z Węgrami 1:2 w ostatnim meczu eliminacji MŚ 2022 i musi drżeć o rozstawienie w barażach o awans na mundial, które dałoby przywilej gry na swoim stadionie i uniknięcie takich europejskich potęg jak Portugalia i Włochy. Biało-czerwoni grali bez trzech filarów - Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka - a bez ich wsparcia drużynie nie udało się obronić twierdzy PGE Narodowy. Zawodników żegnały gwizdy, tak rzadko spotykane na tym obiekcie.

Był to 31. mecz reprezentacji Polski na warszawskim stadionie narodowym. W przeszłości nie udało się tu wygrać Niemcom, Portugalczykom, Duńczykom, dwa razy Anglikom. Tylko trzy drużyny znalazły sposób na ogranie naszej kadry na tej arenie i wcale nie były to ekipy z topu na Starym Kontynencie.

Porażki Polski na PGE Narodowym

Paradoksalnie biało-czerwoni bardzo długo czekali na pierwsze zwycięstwo na PGE Narodowym, bo udało się to dopiero w siódmym spotkaniu, gdy do Warszawy przyjechał zespół San Marino (26 marca 2013 roku). Cztery dni wcześniej drużyna prowadzona wówczas przez Waldemara Fornalika przegrała z Ukrainą 1:3 w el. MŚ 2014.

Niemal dokładnie rok później - 5 marca 2014 roku - w stolicy przegrał też Adam Nawałka. W jednym z jego pierwszych spotkań w roli selekcjonera gospodarze ulegli w sparingu ze Szkocją 0:1 po trafieniu byłego kolegi Artura Boruca i Macieja Żurawskiego z Celticu Glasgow Scotta Browna. Do 15 listopada 2021 była to ostatnia wpadka Polaków na PGE Narodowym. W poniedziałek komplet punktów na tym obiekcie wywalczyli Węgrzy, którzy nie mieli już szans na wyjazd na mundial w Katarze.

- To dla nas zimny prysznic i krok wstecz. Szliśmy do przodu, wygrywaliśmy mecze, ale ten zimny prysznic trochę nas obudzi, dostaniemy po głowie i wrócimy silniejsi. Najważniejsze, żeby się nie załamywać. Każdy musi spojrzeć w lustro i zapytać samego siebie, co mógł zrobić lepiej - mówił po porażce z Węgrami stoper Southampton Jan Bednarek.

El. MŚ 2022: Reprezentacja Polski w barażach

Reprezentacja Polski zagra w barażach, ale wpadka z Madziarami może drogo kosztować. Przed ostatnimi rozstrzygnięciami w innych grupach biało-czerwoni muszą liczyć na sportową postawę Belgii w starciu z Walią i niespodziewaną porażkę Turcji z Czarnogórą. W innym przypadku stracą rozstawienie.

RadioZET.pl