Zamknij

Marcin Brosz nowym trenerem kadry U-19. Cel: awans na młodzieżowe Euro

19.01.2022 16:02
Marcin Brosz nowym trenerem kadry U-19. Cel: awans na młodzieżowe Euro
fot. MICHAL KLAG/REPORTER

Marcin Brosz, były trener Górnika Zabrze, został nowym selekcjonerem kadry Polski U-19.

Marcin Brosz rozpocznie pracę z kadrą U-18 (rocznik 2004), a w trakcie prowadzenia zespołu przeprowadzi selekcję; z wybranych zawodników stworzy zespół, który wystartuje w kwalifikacjach do turnieju finałowego mistrzostw Europy U-19. Eliminacje rozpoczną się jesienią 2022 roku. Pierwsze spotkanie kadry U-19 pod wodzą Brosza odbędzie się w marcu. Naszym przeciwnikiem będzie Szwajcaria.

Do listopada 2021 roku funkcję trenera U-19 pełnił Mariusz Rumak. Były trener Lecha i Termaliki został zwolniony. 

Marcin Brosz nowym trenerem kadry U-19

Nowy selekcjoner kadry U-19 rozpoczął karierę trenerską w Polonii Bytom, z którą wywalczył awans do ówczesnej drugiej ligi. Później prowadził Koszarawę Żywiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Odrę Wodzisław Śląski oraz Piast Gliwice, z którym awansował do ekstraklasy. Później objął jeszcze Koronę Kielce i Górnika Zabrze, z którym zaliczył awans do Ekstraklasy, a później zdołał zakwalifikować się do europejskich pucharów. 27 maja 2021 roku Brosz odszedł z Górnika.

W rozmowie z serwisem Łączy nas piłka nowy trener kadry U-19 powiedział: "Niezwykle ważne będzie dla nas marcowe zgrupowanie. Mamy już zakontraktowane pierwsze spotkanie towarzyskie ze Szwajcarią, a ustalane są ostatnie szczegóły w kwestii drugiego rywala. To bardzo istotny okres, bo czasu w reprezentacjach jest zdecydowanie mniej niż w klubie. To podstawowa różnica. Musimy spożytkować jak najlepiej najbliższe tygodnie i odpowiednio przyjrzeć się zawodnikom, aby wybrać optymalne ustawienie na te dwa mecze. Będziemy bacznie przyglądać się nie tylko piłkarzom z rocznika 2004, ale również 2005. Wspólnie ze sztabem szkoleniowym wybierzemy najlepszy zespół, który zacznie rywalizację meczem ze Szwajcarami".

Brosz opowiedział też o tym, jak widzi swoją rolę w przygotowaniu kadry do eliminacji. „Musimy mieć jak najlepiej przyszykowany zespół i zrobimy wszystko, aby drużyna była gotowa na mecze eliminacyjne. Naszymi przeciwnikami będą Włochy, Bośnia i Hercegowina oraz Estonia. Najważniejsze jest dla nas, by grać widowiskowo, z emocjami. Chcemy, aby zawodnicy się rozwijali, bo ich stacją docelową jest pierwsza reprezentacja. Taki jest nasz cel. Oczywiście, mecze pośrednie są ważne, ale mówiąc o młodych zawodnikach, musimy pamiętać, że ich ostatni etap, to gra w seniorskiej drużynie narodowej” – nie ukrywał trener.

RadioZET.pl/Łączy nas piłka