Zamknij

Infantino mówił o Rosji, kuriozalne zachowanie prezydenta FIFA

Maciej Walasek
31.03.2022 22:14
Gianni Infantino i Władimir Putin
fot. AFP/EAST NEWS

Gianni Infantino w czasie czwartkowego kongresu FIFA unikał tematu rosyjskiej inwazji na Ukrainę jak ognia. W zamian za to prezydent federacji piłkarskiej cytował Nelsona Mandelę i Mahatmę Gandhiego.

Wojna w Ukrainie wymusiła pewne decyzje ze strony FIFA. Chociaż z początku Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej starała się zamieść sytuację pod dywan, po kilku dniach wykluczyła Rosję z reprezentacyjnych i klubowych rozgrywek. Dzień przed piątkowym losowaniem grup MŚ w Katarze w Dausze zaplanowano kongres, na którym niektórzy eksperci spodziewali się wykluczenia Rosji i Białorusi z piłki nożnej. Tak się jednak nie stało.Gianni Infantino lakonicznie odnosił się do bieżącej sytuacji na świecie. Prezydent FIFA wrócił wspomnieniami do mistrzostw świata, które przed czterem laty odbyły się w Rosji.

- Ostatnie mistrzostwa świata, które zorganizowaliśmy, odbyły się w Rosji. Było to wspaniałe wydarzenie, ale to oczywiste, że nie rozwiązało problemów na świecie ani nawet w regionie. Mam apel do wszystkich, którzy mają jakąś władzę na tym świecie: proszę, zakończcie konflikty i wojny. Dla naszych dzieci i naszej przyszłości - mówił Infantino.

52-letni działacz piłkarski bez żadnych problemów był w stanie wypowiadać się na prawie każdy temat. Jak ognia unikał kwestię rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Kuriozalne zachowanie Infantino na kongresie FIFA

Teraz gdy widzimy światło w tunelu (w walce z pandemią koronawirusa przyp. red.), co się teraz dzieje? Wojna. Wojna ze strachem przed globalnym konfliktem. Niewinni ludzie cierpią i umierają. Żyjemy w agresywnym świecie, żyjemy w podzielonym świecie, ale jak wiecie, bardzo wierzę w moc futbolu, która łączy ludzi i przekracza granice kulturowe - podkreślał.

Prezydent FIFA kompletnie nie miał zamiaru zajmować stanowiska ws. wojny w Ukrainie. W zamian za to zaczął wspominać postacie Mandeli i Gandhiego.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

- Nelson Mandela powiedział, że sport ma moc zmieniania świata. Piłka nożna to światowy sport, ale jednocześnie nie jesteśmy aż tak naiwni, by wierzyć, że piłka nożna może rozwiązać wszystkie problemy, oczywiście, że nie. Jeśli spojrzymy na miniony wiek, to kim są ludzie, którzy wywarli największy wpływ? Mandela i Gandhi. Mieli wiele powodów, by być agresywnymi, ale poszli inną drogą. Myślę, że piłka nożna może być podobna. Trzeba tworzyć pojednanie.

W kongresie FIFA wzięli udział przedstawiciele wszystkich federacji zrzeszonych w federacji, w tym rosyjskiej. W czasie zebrania Infantino poprosił uczestników, aby minutą ciszy uczcić pamięć tych, którzy "stracili życie wskutek pandemii i konfliktów zbrojnych na całym świecie".

RadioZET.pl