Zamknij

FIFA pobłażliwa dla Rosji i Białorusi. Nie będzie kary za napaść na Ukrainę

31.03.2022 12:10
FIFA nie zdecydowała się na wykluczenie ani zawieszenie federacji Rosji i Białorusi ze swoich szeregów. Przedstawiciele obu tych krajów brały udział w trwającym właśnie kongresie tej federacji.
fot. PAP/EPA

FIFA nie zdecydowała się na zawieszenie związku piłkarskiego z Rosji i Białorusi, ani wykluczenie ich ze swoich szeregów. Przedstawiciele obu tych krajów brali udział w trwającym właśnie kongresie federacji.

Zwoływany co roku kongres FIFA to najwyższy organ ustawodawczy tej federacji, podczas którego zapadają decyzje o zawieszeniu lub wykluczenia danego związku z grona członków międzynarodowej społeczności. Tegoroczne zebranie rozpoczęło się w czwartek 31 marca, dzień przed losowaniem grup mistrzostw świata w Katarze.

W programie obrad kongresu znalazł się m.in. punkt dotyczący zawieszenia lub wykluczenia związków, a że w obradach brali udział przedstawiciele Rosji i Białorusi spodziewano się, że taka kara zostanie nałożona właśnie na oba kraje. Tuż po rozpoczęciu obrad Gianni Infantino wezwał do uczczenia minutą ciszy wszystkich, którzy stracili życie w trakcie pandemii i w "konfliktach na całym świecie". W przemówieniu Gianniego Infantino zabrakło jednak jednoznacznego potępienia Rosji.

Co więcej, prezes rosyjskiego związku piłki nożnej Alexey Sorokin stwierdził, że Rosjanie nie mają powodów, by się chować. - Mamy prawo tu być. Dziwi nas to, że nie możemy zagrać w kwalifikacjach do mundialu. Piłkarze i fani nie mają z tym (z wojną) nic wspólnego - uważa Sorokin.

FIFA nie wyklucza Rosji i Białorusi

FIFA nie zdecydowała się nałożyć kary na Rosję i Białoruś. W punkcie obrad w ogóle nie umieszczono punktu dotyczącego zawieszenia lub wykluczenia tych krajów. Za zaangażowanie polityków w sport zawieszono za to federację Zimbabwe, Kenii i podtrzymano zawieszenie Pakistanu. To oznacza, że zarówno Rosja, jak i Białoruś są dalej członkami FIFY. Po zbrojnej inwazji na Ukrainę "Sborna" została jedynie wykluczona ze wszystkich rozgrywek pod egidą UEFA i FIFA, m.in. eliminacji do mundialu czy Ligi Europy.

RadioZET.pl/PAB