Zamknij

Coraz bliżej rewolucji w światowej piłce. FIFA chce wprowadzić "sędziego-robota"

08.06.2022 10:24
Coraz bliżej rewolucji w światowej piłce. FIFA chce wprowadzić "sędziego-robota"
fot. Peter Hartenfelser/Imago Sport and News/East News

Podczas mistrzostw świata w Katarze sędziom może pomagać sztuczna inteligencja, która sama będzie wykrywała spalonego. „The Sun” podało, że FIFA jest coraz bliżej wprowadzenia systemu "robot referees".

Mistrzostwa świata w Katarze byłyby pierwszym turniejem takiej rangi, na którym obowiązuje system automatycznego wykrywania spalonego. Pomysł wprowadzenia bazującego na sztucznej inteligencji „Robot referees” pojawił się już ponad rok temu, gdy jego wprowadzenie zapowiedział Arsene Wenger, szef działu rozwoju FIFA

Francuski trener zapowiedział, że sędziowie liniowi i VAR niemal natychmiast po akcji będą otrzymywali do słuchawki sygnał o tym, że zawodnik „spalił” akcję. System wykorzystuje 10 kamer, które śledzą 29 punktów na ciele każdego piłkarza.  Po komunikacie od "robot referees"  arbiter będzie musiał stwierdzić, czy zawodnik brał udział w akcji itd. Sztuczna inteligencja wykryje miejsce, w którym znajduje się piłka, prześledzi ruch piłkarzy i wykona trójwymiarowe modele uwzględniające ich pozycję na boisku.

System został już przetestowany podczas Klubowych Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Arabskich na kilku stadionach w Dosze. Ostateczna decyzja o ewentualnym wprowadzeniu "robot referee" zostanie podjęta po analizie testów. "The Sun" podało, że oświadczenia FIFA można spodziewać się w tym tygodniu.

 -Technologia daje wsparcie sędziom przy podejmowaniu decyzji. W sprawie spalonych werdykty sędziów wymagają dużej precyzji. Nawet jeśli system będzie obowiązywał, arbitrzy dalej są odpowiedzialni za decyzje na boisku – powiedział szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina.