Zamknij

Andrij Szewczenko: kim jest, co osiągnął? Sukcesy, żona, rodzina

24.01.2022 17:35
Andrij Szewczenko
fot. Instagram/Andrij Szewczenko

Andrij Szewczenko jest jednym z głównych kandydatów do objęcia posady trenera reprezentacji Polski i podpisania kontraktu z PZPN. Kim jest i co osiągnął? Jakie sukcesy odnosił w trakcie kariery piłkarskiej? Poznaj sylwetkę i historię Szewczenki, a także informacje na temat jego żony i rodziny.

Andrij Szewczenko to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii ukraińskiego futbolu. Jego największym sukcesem jest zdobycie Złotej Piłki. Nagrodę dla najlepszego piłkarza świata odebrał w 2004 roku, gdy reprezentował włoski Milan. W ekipie Rossonerich sięgał po Ligę Mistrzów (2003 rok). Do tego dołożył m.in. mistrzostwo i Puchar Włoch.

Grał też dla Chelsea i Dynama Kijów. Z tymi klubami sięgał m.in. po pięć mistrzostw Ukrainy, trzy Puchary Ukrainy, Puchar Anglii i Puchar Ligi Angielskiej. Rozegrał 111 meczów dla reprezentacji Ukrainy, w których zdobył 48 goli.

Szewczenko - sukcesy trenerskie

Wychowanek Dynama Kijów zakończył karierę w 2012 r. Cztery lata później został wybrany selekcjonerem reprezentacji Ukrainy. Kadrę prowadził przez pięć lat. Jego największym osiągnięciem był awans do mistrzostw Europy 2020, gdzie Ukraina zanotowała najlepszy występ w historii, docierając do ćwierćfinału. W nim przegrała z późniejszym finalistą, Anglią. Po turnieju zrezygnował z pracy. W listopadzie 2021 roku podjął wyzwanie we włoskiej Genoi, ale kompletnie się tam nie sprawdził. Został zwolniony 15 stycznia tego roku.

  • awans do mistrzostw Europy 2020
  • ćwierćfinał mistrzostw Europy 2020

Szewczenko - żona, rodzina

Szewczenko od 2004 roku jest w związku małżeńskim z amerykańską modelką, Kristen Pazik. Para poznała się podczas imprezy Giorgio Armaniego w 2002 roku. Doczekała się czwórki synów: Jordana (urodzony w 2004), Krisitana (2006), Alexandra (2012) i Ridera Gabriela (2014).

Andrij Szewczenko
fot. Twitter/Andrij Szewczenko

Legendarny ukraiński piłkarz prywatnie jest wielkim miłośnikiem mody i przyjacielem Giorgio Armaniego, był nawet jednym z jego modeli. Sam otworzył dwa butiki w Kijowie.

Szewczenko - PZPN, reprezentacja Polski

Andrij Szewczenko już 31 stycznia może zostać ogłoszony trenerem reprezentacji Polski. Wszystko zależy od tego, czy porozumie się ws. kontraktu z prezesem PZPN, Cezarym Kuleszą. Innymi kandydatami do objęcia biało-czerwonych są Adam Nawałka i Jan Urban.

RadioZET.pl