Zamknij

Albania oskarża Polaków po meczu el. MŚ 2022. Wydano oficjalny komunikat

15.10.2021 11:55
Karol Świderski i Tymoteusz Puchacz
fot. AP/Associated Press/East News

Albański Związek Piłki Nożnej wydała specjalny komunikat po meczu el. MŚ 2022. Federacja oskarżyła polskich kibiców o prowokacje, w wyniku których doszło do zawieszenia meczu. - Polscy kibice są znani z takich zachowań i od wielu dni osoby zaangażowane w mecz dokładały wszelkich starań, by zapobiec poważniejszym wydarzeniom - czytamy w oświadczeniu.

Reprezentacja Polski w drugim październikowym meczu el. MŚ 2022 podejmowała na wyjeździe Albanię. Od pierwszego gwizdka atmosfera w Tiranie była podgrzewana przez miejscowych kibiców, którzy wcześniej wygwizdali hymn Polski.

Kumulacja emocji nastąpiła w 77. minucie meczu, kiedy do siatki gospodarzy trafił Karol Świderski. Gdy biało-czerwoni celebrowali gola, w ich stronę poleciały butelki z wodą oraz inne przedmioty rzucane z trybun przez lokalnych fanów. Sędzia natychmiast przerwał spotkanie. Po kilkunastu minutach piłkarze wrócili na murawę i dokończyli starcie, zakończone zwycięstwem kadry Paulo Sousy 1:0.

Albańscy kibice atakują żonę Karola Świderskiego. "Kim jest ta dz***a?"

Po kilku dniach Albański Związek Piłki Nożnej wydał oficjalny komunikat, w którym odniósł się do zachowania kibiców. W oświadczeniu federacja broniła swoich fanów, pisząc, że są oni "powodem do dumy".

- Mieliśmy 22 000 doskonałych fanów i tylko kilkadziesiąt osób zepsuło wszystkie dobre rzeczy wykonane przez zespół. (...)  Jedno jest jasne: nie mamy brutalnych kibiców, nie mieliśmy w historii incydentów z problematycznymi kibicami. Wręcz przeciwnie, doskonałe zachowanie i wsparcie kibiców na meczach i poza boiskiem jest powodem do dumy - czytamy.

Albańczycy oskarżają Polaków po meczu el. MŚ 2022

W dalszej części Albańczycy piszą o  prowokacji ze strony polskich kibiców, którzy ich zdaniem ponoszą winę za incydenty w trakcie spotkania.

- Przerwanie meczu było wynikiem ciągłej prowokacji i bardzo agresywnego zachowania ze strony polskich kibiców. (...) Polscy kibice są znani z takich zachowań i od wielu dni osoby zaangażowane w mecz dokładały wszelkich starań, by zapobiec poważniejszym wydarzeniom.

Będzie kara za zachowanie Albańczyków? FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne

Jednocześnie albański związek przypomniał wydarzenia ze spotkania Anglia - Węgry na Wembley, gdzie w starciach kibiców z policją, znaleźli się również Polacy.

- Nie stronimy od naszych obowiązków, znamy je, ale zawsze musimy być blisko prawdy, bo tylko ona służy nam, by iść naprzód - tłumaczyli.

RadioZET.pl