Zamknij

Polacy sprowokowali albańskich kibiców? "Ich zachowanie to także moja wina"

13.10.2021 09:36
Karol Świderski o kibicach
fot. PAP/EPA

Karol Świderski, strzelec jedynego gola w meczu Albania - Polska w el. MŚ 2022, dwa razy został obrzucony butelkami przez miejscowych kibiców: bezpośrednio po bramce oraz po meczu. Napastnik biało-czerwonych po spotkaniu przyznał jednak, że ich reakcja to "po części jego wina".

  1. Karol Świderski: "Zachowanie kibiców to po części moja wina"
  2. Polska pokonała Albanię w el. MŚ 2022

Karol Świderski mecz Albania - Polska w Tiranie rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisko wszedł w 71. minucie w miejsce Adama Buksy i już w swoim pierwszym kontakcie z piłką posłał ją do siatki, wykorzystując doskonałą centrę Mateusza Klicha. Stracony gol rozsierdził miejscowych kibiców, którzy obrzucili cieszących się biało-czerwonych przeróżnymi przedmiotami: butelkami z wodą, monetami, a nawet iPhone'ami.

Napastnik PAOK-u Saloniki swoją radość manifestował przed sektorem fanów gospodarzy. Najbardziej ekspresyjny był jednak Tymoteusz Puchacz, który wymachiwał rękami w stronę albańskich kibiców. To również nie pomogło w opanowaniu sytuacji i chociaż nie tłumaczy tak skandalicznej reakcji sympatyków reprezentacji Albanii, to Świderski wziął część winy na siebie.

Karol Świderski: "Zachowanie kibiców to po części moja wina"

- To, że kibice tak reagowali, to po części moja wina. Niepotrzebnie pobiegłem w ich kierunku świętować, ale byłem pod wpływem emocji. Trudno, stało się - mówił snajper biało-czerwonych w rozmowie z Marcinem Feddkiem z Polsatu Sport.  

O prowokacjach ze strony Świderskiego rozpisywały się również miejscowe media. "Po zdobytej bramce [...] sprowokował albańskich kibiców, a w jego stronę od razu zaczęły lecieć butelki. Sędzia przerwał mecz i wznowił go po 15 minutach przerwy, niestety wynik się już nie zmienił" - można przeczytać w dzienniku "Sport Ekspres".

Trener gospodarzy Edouardo Reja był mniej kategoryczny w swoich osądach. Nie powiedział ani słowa o Polakach, lecz zaznaczył, że "przerwanie meczu tylko przeszkodziło jego drużynie", a takie "zachowania nie powinny mieć miejsca na stadionie piłkarskim".

Polska pokonała Albanię w el. MŚ 2022

Spotkanie w Tiranie toczyło się o wysoką stawkę. Obie drużyny rywalizują o miejsce w barażach, które przedłużą ich szanse na awans do mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku. Przed meczem Albańczycy mieli punkt przewagi nad biało-czerwoni, jednak po zwycięstwie Polaków wszystko się odwróciło - teraz to nasz zespół jest na 2. pozycji w tabeli grupy I i ma dwa "oczka" więcej od ekipy z Bałkanów. Do końca eliminacji pozostały dwie kolejki.

RadioZET.pl/polsatsport.pl/przegladsportowy.pl