Ponad 40 osób zginęło podczas budów stadionów na MŚ 2022

Krzysztof Sobczak
14.10.2018 17:18
MŚ 2022
fot. pixathlon / M.I.S/REPORTER

Organizacja piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze od początku budzi liczne kontrowersje. Niestety cierpią na tym m.in. pracownicy zatrudnieni przy budowie stadionów. Do tej pory zginęły już 44 osoby.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

Taką liczbę przedstawił Hans-Christian Gabrielsen, lider Norweskiej Konfederacji Związków Zawodowych. - Gdybyśmy mieli zachować minutę cieszy na każdą śmierć pracownika na budowie stadionów, na mistrzostwach świata w 2022 roku pierwsze 44 mecze byłyby nią poprzedzone - powiedział. Dane nie są jednak oficjalne, bo katarski rząd strzeże przedostawaniu się tego typu informacji do opinii publicznej.

Zobacz także

Przy budowie stadionów pracują głównie imigranci, którym Katarczycy wypłacają głodowe pensje. Do tego dochodzą ogromne upały panujące w tamtym regionie przez większą część roku.

MŚ 2022 w cieniu upałów i korupcji

Piłkarskie mistrzostwa świata po raz pierwszy w historii odbędą się na Bliskim Wschodzie. Od momentu ogłoszenia państwa-organizatora turnieju FIFA znalazła się pod ostrzałem i zarzuca się jej korupcję. Katarczycy mieli wręczyć łapówki kilku wysoko postawionym działaczom federacji w zamian za głosy.

MŚ 2022 będą wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Zwykle impreza odbywała się na przełomie czerwca i lipca, jednak wówczas w Katarze panują temperatury przekraczające 40 stopniu Celsjusza. Stąd zdecydowano o przesunięciu turnieju na listopada i grudzień.

RadioZET.pl/Mirror/Sportowe Fakty/KS