Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielka kasa dla zwycięzcy mundialu. Do podziału jest 400 mln dolarów

27.10.2017 14:09
sport

Zwycięzca przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji otrzyma premię w wysokości 38 milionów dolarów. Dla porównania piłkarze Niemiec, triumfatorzy mundialu w 2014 roku, dostali 35 mln, o pięć więcej niż cztery lata wcześniej Hiszpanie za wygraną w RPA.

Gianni Infantino fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Obradująca w Kalkucie (Indie) Rada FIFA ogłosiła, że łączna pula nagród MŚ 2018 wyniesie 400 mln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 10 proc. w porównaniu do poprzedniego turnieju w Brazylii.

Każda z 32 reprezentacji, w tym Polska, uczestniczących w mistrzostwach świata w Rosji, uzyska co najmniej 8 mln dol., podobnie jak w 2014 roku, gdy budżet przewidziany na premie wynosił 358 mln.

Zwycięzcy MŚ w Brazylii - Niemcy otrzymali 35 mln, a pokonani w finale Argentyńczycy 25 mln. Za rok nagrody będą większe, mistrz świata dostanie 38 mln, a wicemistrz 28 mln.

Wzrosną sumy dla drużyn narodowych sklasyfikowanych na trzecim i czwartym miejscu, tzn. 24 i 22 mln. Ćwierćfinaliści zainkasują po 16 mln (w każdym przypadku wzrost o 2 mln), zaś zespoły, które odpadną w 1/8 finału wzbogacą się o 12 mln (podwyżka o 3 mln).

Koszty dla poszczególnych reprezentacji na tzw. przygotowania ustalono na poziomie 1,5 mln.

Decyzje dotyczące finansów zapadły w przeddzień rozgrywanych w Indiach finału mistrzostw globu do lat 17; w sobotę w Kalkucie Anglia spotka się z Hiszpanią.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń
Tagi