MŚ 2018: Rosjanie zabijają bezpańskie psy. Ekolodzy wzywają do bojkotu

Krzysztof Sobczak
23.01.2018 11:01
MŚ 2018
fot. EastNews

Przed mistrzostwami świata Rosjanie nie radzą sobie z problemem bezpańskich psów, więc postanowili je... zabić. Ekolodzy protestują, a władze poszczególnych miast-gospodarzy starają się w bardziej humanitarny sposób rozwiązać tę sytuację. Na razie bezskutecznie.

Zagłosuj

Czy Polska wyjdzie z grupy na MŚ?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dokładnie taki sam kłopot miały władze Ukrainy przed Euro 2012 oraz - co w kontekście mundialu istotniejsze - Soczi przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w 2014 roku. Wtedy tego problemu nie rozwiązano (a wiele psów i tak zginęło), więc temat jak bumerang powrócił przy okazji MŚ.

Zobacz także

Cztery lata temu w Soczi działała specjalna firma zajmująca się eliminacją bezpańskich czworonogów. Teraz władze Wołgogradu przeznaczyły 12 milionów rubli na walkę z tym zjawiskiem. Psy mają ginąć od strzału w głowę lub środka z trucizną, który w ciągu 15 minut powoduje uduszenie. Po protestach ekologów zmieniono politykę - w jedenastu miastach, w których odbędą się mecze turnieju, otwarto nowe schroniska, ale nawet one nie są w stanie pomieścić tak dużej liczby czworonogów. Mówi się o dwóch milionach psów! Egzekucje wciąż się zdarzają.

Przenieść mundial!

Ekolodzy i wolontariusze nie dają jednak wiary władzom i domagają się... przeniesienia mundialu. - Wzywamy, by przenieść mundial do kraju, w którym zwierzęta mają prawo do życia - głosi jedna z petycji, która trafiła m.in. na biuro szefa FIFA, Giannniego Infantino. Podobne pismo wysłano m.in. do selekcjonera reprezentacji Rosji Stanisława Czerczesowa.

- W Rosji nie istnieją żadne skuteczne przepisy dotyczące ochrony zwierząt. Praktycznie nie ma publicznych schronisk dla bezpańskich psów. Władze chcą zamordować psy, by kibice z całego świata nie widziały ich na ulicach. Tak samo robili naziści z ludźmi w czasie II wojny światowej. Wzywamy do bojkotu mistrzostw - grzmi jedna z wolontariuszek.

W całej Rosji na walkę z bezpańskimi psami i kotami wydano 110 milionów rubli (ok. 6,5 mln zł).

Mistrzostwa świata w Rosji odbędą się w dniach 14 czerwca - 15 lipca. Reprezentacja Polski zagra w grupie H z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Ten ostatni mecz odbędzie się w Wołgogradzie.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/Daily Mail/KS