MŚ 2018: Ile kosztuje podróż do Rosji? Ceny lotów, hoteli, a nawet piwa

Andreas Nicolaides
10.01.2018 15:19
kibice reprezentacji Polski
fot. PAP/EPA

Ile kosztuje wyjazd na MŚ 2018? Jakie są ceny noclegów i hoteli w Rosji? Na jaki łączny koszt podróży na mundial muszą przygotować się kibice? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w Indeksie Cen Kibica przygotowanym przez HomeToGo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zagłosuj

Czy wybierasz się do Rosji na MŚ 2018?

Liczba głosów:

Indeks uwzględnia sześć czynników kosztowych przypadających na jednego kibica każdej ­z reprezentacji narodowych zakwalifikowanych do fazy grupowej MŚ w Rosji. Stanowi on sumę kosztów: biletów na trzy mecze własnej reprezentacji w ramach rozgrywek fazy grupowej, dwóch kufli lokalnego piwa dziennie, wyżywienia w postaci śniadania i obiadokolacji uwzględniającej lokalne specjały, lotu międzynarodowego do Rosji wraz z lotami krajowymi oraz zakwaterowania. Koszty te różnią się w zależności od miast rozgrywek, a także harmonogramów gry poszczególnych drużyn narodowych.

Najważniejsze fakty w skrócie:

  • Kibice kolumbijskiej reprezentacji piłkarskiej wydadzą najwięcej spośród 32 krajów zakwalifikowanych do mistrzostw świata - ponad 16 tys. zł.
  • Koszt podążania za reprezentacją jest najniższy dla kibiców z Rosji, Serbii oraz Niemiec.
  • Miasta-gospodarze z najwyższymi średnimi kosztami zakwaterowania to Sarańsk - 1 170 zł, Niżny Nowogród - 825 zł i Moskwa - 720 zł za osobę za noc.
  • Noclegi w Samarze, Soczi i Rostowie nad Donem są najkorzystniejsze cenowo.
  • Najtańsze lokalne piwo kibice wypiją w Jekaterynburgu za jedyne 3,50 zł.
  • Najdroższe piwo pije się w Petersburgu. Lokalnie warzona „Baltika" kosztuje średnio 7,50 zł.

(Finansowi) przegrani MŚ 2018 w Rosji

Zestawienie Indeksu Cen otwiera Kolumbia. Dla kibiców tej południowoamerykańskiej reprezentacji podążanie za swoją drużyną narodową podczas rozgrywek fazy grupowej będzie stanowiło nie lada wydatek. Muszą oni liczyć się z kosztem 3 869 Euro, czyli ponad 16 tys. zł, by z trybun obejrzeć 3 mecze mistrzostw. Zdecydowanie finansowymi przegranymi tego mundialu są również kibice z Panamy i Peru, którzy będą musieli przeznaczyć odpowiednio 3 228 Euro (czyli aż 13 460 zł) i 2 987 Euro (12 455 zł). Wysokie koszty dla kibiców ze wskazanych krajów Ameryki Środkowej i Południowej wynikają głównie z bardzo wysokich cen lotów międzykontynentalnych do Rosji oraz faktu, że drużyny Kolumbii, Panamy oraz Peru rozegrają mecz w Sarańsku, który jest najdroższym rosyjskim miastem-gospodarzem pod względem cen zakwaterowania.

Dobra wiadomość dla kibiców z Polski

Polska uplasowała się na dalekim, 28. miejscu rankingu, co dla każdego wiernego kibica naszej reprezentacji stanowi świetną wiadomość. Polacy, aby zorganizować 12-dniowy wyjazd do Rosji na 3 mecze fazy grupowej, będą potrzebować 1 867 euro, czyli około 7 776 zł - to tylko 45% kwoty, z którą muszą się liczyć w tym roku Kolumbijczycy. Polacy zaoszczędzą nie tylko dzięki dobrym cenom lotów do Rosji, ale również dzięki stosunkowo niewysokim kosztom transportu lotniczego pomiędzy Moskwą, Kazaniem i Wołgogradem, gdzie swoje mecze będzie rozgrywać polska reprezentacja. Warto również pamiętać, że w okresie mistrzostw kibice nie będą musieli dodatkowo starać się o wizę turystyczną - wystarczy karta kibica otrzymywana wraz zakupem biletów na mecze.

(Finansowi) wygrani mundialu

Bez zaskoczenia, kibice z Rosji są zdecydowanymi finansowymi wygranymi mundialu z najkorzystniejszym wynikiem Indeksu Cen Kibica, czyli kosztem 1 049 euro - 4 369 zł. Tak niski łączny koszt czynnego uczestnictwa w mundialu wynika nie tylko z braku kosztu za lot międzynarodowy oraz bardzo tanich lotów krajowych. Rosjanie mogą dodatkowo liczyć na preferencyjną cenę biletów podczas mistrzostw świata nie tylko na rozgrywki fazy grupowej. Tutejsi kibice zapłacą za bilet 18,50 euro (około 77 zł), podczas gdy kibice pozostałych narodowości muszą liczyć się z kosztem co najmniej 90 euro (375 zł) za bilety najtańszej, trzeciej kategorii, by móc przeżywać piłkarskie emocje na żywo.

Miasta-gospodarze i koszty pobytu

Mecze mistrzostw świata zostaną rozegrane na 12 stadionach w 11 rosyjskich miastach. Najdroższym miastem meczowym jest Sarańsk, gdzie koszt noclegu za osobę za noc to 281 Euro (1 170 zł), już na sześć miesięcy przed rozpoczęciem mundialu. Ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych hoteli, apartamentów i obiektów noclegowych, ceny zakwaterowania w tym okresie będą rosły bardzo szybko, więc kibice reprezentacji Portugalii, Iranu, Danii, Peru, Panamy, Tunezji, Kolumbii oraz Japonii nie powinni zwlekać zbyt długo z dokonaniem rezerwacji. Samara jest zdecydowanie bardziej łaskawa dla kieszeni kibiców - koszt noclegu wyniesie średnio około 31 Euro (130 zł) za osobę za noc.

Ciekawostki kibica - gdzie zjesz i wypijesz najtaniej

Na pewno nie bez znaczenia dla większości kibiców będą również ceny tradycyjnych potraw kuchni rosyjskiej oraz lokalnego piwa, które warto spróbować przy okazji wyjazdu na mistrzostwa. Pod względem posiłków i piwa Moskwa oraz Petersburg to najdroższe rosyjskie miasta-gospodarze, więc za lokalną obiadokolację, np. talerz tradycyjnych pielmieni, kibice będą musieli zapłacić 30 - 33 zł. Ceny piwa również są tu relatywnie wyższe niż w innych miastach. Lokalnie produkowana „Baltika” o pojemności 500ml w Petersburgu kosztuje 7,50 zł. Są jednak miasta-gospodarze o zdecydowanie bardziej przyjaznych cenach. W Jekaterynburgu, Kazaniu i Samarze lokalne piwo kibice kupią za około 4 zł. W Sarańsku natomiast wybiorą danie kuchni rosyjskiej za niewiele ponad 13 zł.

Dodatkowe informacji na temat Indeksu Cen Kibica wraz ze szczegółową metodologią, dodatkowymi ciekawostkami dotyczącymi mistrzostw świata w liczbach wraz ze specjalnym dodatkiem o dystansach pokonanych przez reprezentacje narodowe podczas kwalifikacji na mundial znajdują się na:

https://www.hometogo.pl/media/mundial-indeks-cen/

.

O HomeToGo

HomeToGo jest największą na świecie, niezależną porównywarką obiektów noclegowych. Za pomocą strony www.hometogo.pl łatwo i szybko porównasz ponad 11 milionów ofert w 200 krajach z ponad 250 portali noclegowych. Wygodne filtry wyszukiwania pozwalają na wybór zakwaterowania w najlepszej cenie i według indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Rezerwacja odbywa się bezpośrednio u dostawcy bez dodatkowych kosztów. HomeToGo zatrudnia ponad 150 pracowników, a strona jest aktywna w dwunastu krajach Europy, w Rosji, Australii, Meksyku oraz w USA.

RadioZET.pl/mat. pras. HomeToGo/AN