Zamknij

ME U21: Co się musi stać, by Polska awansowała do półfinału? [WARIANTY]

Krzysztof Sobczak
19.06.2019 18:44
Reprezentacja Polski U21
fot. Giuseppe Maffia/Imago Sport and News/East News

Młodzieżowa reprezentacja Polski rozpoczęła mistrzostwa Europy U21 od zwycięstwa z Belgią 3:2. Trzy punkty cieszą i stawiają biało-czerwonych w dobrej pozycji wyjściowej, ale przed nimi jeszcze dwa spotkania z kandydatami do złota w tym turnieju - Włochami oraz Hiszpanią. Sprawdzamy warianty awansu do półfinału MME 2019.

Zagłosuj

Czy reprezentacja Polski awansuje do półfinału ME U21?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

W niedzielę reprezentacja Polski U21 odniosła historyczne, bo pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej. Podopieczni Czesława Michniewicza pokonali faworyzowaną Belgię i pokazali, że trzeba liczyć się z drużyną, która w drodze do tej imprezy potrafiła ograć Portugalię z wschodzącą gwiazdą futbolu Joao Felixem w składzie.

W wieczornym spotkaniu współgospodarze ME U21 Włochy ograły Hiszpanię 3:1. Italia została liderem grupy A, przed Polską. Bez punktów są Belgia i Hiszpania.

SPRAWDŹ AKTUALNĄ TABELĘ "POLSKIEJ" GRUPY ME U21

Następne mecze grupy A zaplanowano na środę: Polska zmierzy się z Włochami, a Hiszpania z Belgią. Na tym etapie trudno wskazać, które z drużyn mają największe szanse na awans do półfinału, ale można pokusić się o pewne przewidywania i wskazać różne warianty.

ME U21: WARIANTY awansu Polski do półfinału

Przypomnijmy, że w półfinale zagrają zwycięzcy trzech grup oraz najlepsza drużyna z 2. miejsca. Idealnie byłoby wygrać wszystkie mecze i nie oglądać się na rywali, ale to nie jest jedyna droga do najlepszej czwórki mistrzostw Europy do lat 21.

Jeśli biało-czerwoni zremisują w środę z Włochami, na pewno zachowają 2. pozycję, za Italią, które cały czas będą miały lepszy bilans bramkowy, a przed potencjalnym zwycięzcą spotkania Hiszpania - Belgia. Podział punktów w obu tych spotkaniach sprawi, że kwestia awansu rozstrzygnie się korespondencyjnie pomiędzy Polską i Włochami. Cztery punkty po trzech meczach najpewniej nie wystarczą, by zakwalifikować się do kolejnej rundy z 2. lokaty.

Sprawa skomplikuje się w przypadku zwycięstwa Włochów i Hiszpanów. Wtedy Italia będzie już niemal pewna awansu, a Polska oraz "La Roja" przystąpią do ostatniej kolejki i bezpośredniego starcia z trzema punktami. Bilans bramkowy będzie miał tu symboliczne znaczenie, bo remis nic nie da żadnej z tych drużyn, trzeba będzie bić się o pełną pulę.

Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada zwycięstwo Polski z Italią oraz remis Belgii z Hiszpanią. Wtedy biało-czerwoni będą o krok od awansu z 1. miejsca, a ewentualny spadek na 2. pozycję przy dorobku sześciu "oczek" może wystarczyć, aby znaleźć się w TOP 4. W takim przypadku warto jednak pokusić się o jak najlepszy bilans bramkowy.

Mecz Polska - Włochy odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 21. Na zakończenie fazy grupowej, 22 czerwca o godz. 21, biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią.

RadioZET.pl/KS