ME U-21: Polska wciąż może wygrać grupę! Co się musi stać, by awansować? [WARIANTY]

Krzysztof Sobczak
20.06.2017 09:29
Polska - Szwecja
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Po dwóch kolejkach reprezentacja Polski ma jeden punkt i zamyka stawkę w grupie A mistrzostw Europy do lat 21. W czwartek wszystko może się jednak odwrócić do góry nogami, gdyż biało-czerwoni tracą tylko trzy "oczka" do lidera, Anglii, z którą zmierzą się na zakończenie fazy grupowej.

Zagłosuj

Czy reprezentacja Polski awansuje do półfinału ME U-21?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do półfinałów awansują tylko zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z 2. miejsc.

W "polskiej" grupie żadna z drużyn nie wygrała obu spotkań. "Synowie Albionu" zanotowali remis ze Szwecją oraz zwycięstwo ze Słowacją, co daje im cztery punkty i fotel lidera przed ostatnią serią gier. To oznacza, że pokonując w czwartek biało-czerwonych zapewnią sobie awans z 1. miejsca.

Zobacz także

O bezpośredni awans mogą pokusić się Słowacy (3 pkt) oraz Szwedzi (2 pkt), ale tutaj sytuacja jest bardziej złożona. Nasi południowi sąsiedzi potrzebują sukcesu w starciu z obrońcami tytułu oraz co najwyżej remisu Wyspiarzy z gospodarzami turnieju. W jeszcze gorszej sytuacji są Szwedzi, którym nawet zwycięstwo i remis Anglików mogą nie dać miejsca w czwórce. Przy takim układzie obie drużyny będą miały 5 "oczek" i o 1. miejscu zadecyduje bilans bramkowy. Na ten moment Anglia ma 2-1, a Szwecja 2-2.

Może się okazać, że obie ekipy będą miały dokładnie taki sam bilans - wystarczy, że gracze "Trzech Koron" ograją Słowację 1:0, a Anglia zremisuje z Polską 1:1 (będą miały po 3-2). Wtedy o bezpośrednim awansie przesądzi... ranking UEFA z dnia losowania. W tym przypadku uprzywilejowani będą "Synowie Albionu".

A co z Polską?

Gol Dawida Kownackiego w doliczonym czasie gry na wagę remisu ze Szwecją (2:2) oraz wcześniejsze zwycięstwo Anglii ze Słowacją sprawiły, że biało-czerwoni wciąż mogą zająć 1. miejsce w grupie A (!), ale do tego potrzebują pomocy rywali. Przede wszystkim muszą jednak ograć Anglię 2:0 lub wyżej. Awans z pozycji lidera może dać także triumf jedną bramką, ale wówczas Polacy musieliby trzykrotnie pokonać golkipera rywali (czyli 3:2, 4:3 itd.).

Jest jednak jeszcze jeden warunek - remis Szwecji ze Słowacją. Rozstrzygnięcie w tym meczu, przy naszym zwycięstwie z Anglikami, da nam 2. miejsce, ale z czterema "oczkami" na koncie bardzo trudno będzie zameldować się w półfinałach. W pozostałych grupach po jednym zwycięstwie mają już Hiszpania i Portugalia oraz Niemcy i Włochy, a do rozegrania jeszcze po dwa spotkania.

Przy najbardziej korzystnych dla nas rozstrzygnięciach Polska, Anglia i Szwecja będą miały po cztery punkty, ale biało-czerwoni będą mieli najlepszy bilans bramkowy.

Mecz Polska - Anglia odbędzie się w Kielcach 22 czerwca o godzinie 20:45. Równolegle w Lublinie będą rywalizowały drużyny Szwecji i Słowacji.

Najlepsze teksty Tomasza Hajty po meczu Polska - Szwecja:

RadioZET.pl/KS