Liga Mistrzów: Grad goli na Anfield! Liverpool bliżej finału!

24.04.2018 22:41

Liverpool pokonał AS Romę 5:2 (2:0) w pierwszym meczu 1/2 finału Ligi Mistrzów. Gospodarze prowadzili już pięcioma golami, ale w końcówce straty odrabiać zaczęli Włosi. Dzięki temu odrobienie strat w rewanżu wydaje się być całkiem realne.

Liverpool gra z Romą o finał LM fot. PAP/EPA

Bohaterem spotkania był niezawodny w tym sezonie Egipcjanin Mohamed Salah, uznany przez innych piłkarzy najlepszym zawodnikiem Premier League. Zdobył dwa gole, powiększając swój dorobek do 43 we wszystkich rozgrywkach. W drugiej połowie dołożył dwie asysty. We wtorek nie manifestował radości po bramkach, ponieważ jeszcze rok temu był piłkarzem Romy.

Spotkanie rozpoczęło się od wymiany ciosów, a pierwszy poważny zadał w 18. minucie zawodnik gości Serb Aleksandar Kolarov. Po jego uderzeniu z dystansu piłkę lekko dotknął rękawicami niemiecki bramkarz Loris Karius, kierując ją na poprzeczkę. Chwilę wcześniej boisko z powodu kontuzji kolana opuścił pomocnik Liverpoolu Alex Oxlade-Chamberlain.

Kolejne minuty to jednak coraz wyraźniejsza dominacja gospodarzy. Pod koniec drugiego kwadransa w ciągu kilkudziesięciu sekund wyprowadzili trzy akcje, ale dwie dogodne zmarnował Senegalczyk Sadio Mane, a strzał Salaha obronił brazylijski bramkarz gości Alisson Becker, którego zmiennikiem jest Łukasz Skorupski. W 34. minucie Mane trafił do siatki, ale był na spalonym i wynik nie uległ zmianie.

Ataki Liverpoolu sunęły dalej, a ten z 36. minuty okazał się skuteczny. Salah znalazł się z piłką w narożniku pola karnego i pokonał Beckera precyzyjnym strzałem lewą nogą w "okienko". Chwilę później mogło być 2:0, ale Chorwat Dejan Lovren po dośrodkowaniu z rzutu rożnego trafił w poprzeczkę.

Na przerwę gospodarze schodzili z dwubramkowym prowadzeniem. Po podaniu Brazylijczyka Roberto Firmino Salah pokonał Beckera sprytną podcinką w sytuacji sam na sam.

Przez ok. 30 minut drugiej połowy obraz gry nie uległ zmianie. Rozpędzony Liverpool stosował pressing daleko od swojej bramki i wyprowadzał kolejne ataki. Trzy z nich były skuteczne - w 56. minucie Salah podał na środek pola karnego do Mane, a ten trafił do siatki, w 61. w bardzo podobnej sytuacji, również po asyście Egipcjanina, akcję wykończył Brazylijczyk Roberto Firmino, a w 68. Firmino wykorzystał dośrodkowanie Jamesa Milnera z rzutu rożnego i zdobył bramkę głową.

Salah i Firmino mają w tej edycji LM już po 10 bramek. Wyprzedza ich tylko Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt - 15.

W 75. minucie boisko opuścił Salah - zmienił go Danny Ings - i od tego momentu w grze gospodarzy coś się zacięło. W 81. minucie po błędzie Lovrena piłkę przyjął w polu karnym Bośniak Edin Dżeko i bez problemu pokonał Kariusa w sytuacji sam na sam.

Chwilę później strzał z dystansu oddał Belg Radja Nainggolan, a ręką piłkę zatrzymał Milner i sędzia przyznał gościom rzut karny. Wykorzystał go bez problemu Argentyńczyk Diego Perotti, zmniejszając stratę Romy na 2:5.

Sytuacja włoskiego zespołu i tak jest trudna, ale w poprzedniej rundzie rzymianie pokazali, że potrafią sobie w takich okolicznościach radzić. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym przegrali na wyjeździe z Barceloną 1:4, by w rewanżu zwyciężyć 3:0 i wyeliminować Katalończyków. Tak dużą (lub większą) stratę udało się odrobić dopiero po raz trzeci w historii Champions League.

W środę pierwszy mecz półfinałowy w Monachium rozegrają piłkarze Bayernu, z Robertem Lewandowskim, oraz Realu Madryt. "Królewscy" walczą o trzeci triumf w Lidze Mistrzów z rzędu.

90. min.

Koniec meczu! Liverpool wygrywa z AS Romą 5:2 w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów!

89. min.

Nainggolan strzela z dystansu! Zablokowany!

85. min.

Mocny i pewny strzał w prawy róg bramki Kariusa. Golkiper Liverpoolu bez szans.

85. min.

Perotti... GOOOL! Druga bramka dla Romy!

85. min.

Nainggolan uderzył z dystansu i piłkę ręką we własnym polu karnym trącił Milner.

85. min.

A teraz rzut karny dla Romy!

82. min.

Długa piłka w pole karne Liverpoolu, tam jest Dzeko - przyjęcie, strzał i gol! Roma przegrywa już "tylko" 1:5!

82. min.

GOOOL!!! Dzeko! Roma zdobywa bramkę!

81. min.

Teraz AS Roma dłużej utrzymuje się przy piłce.

73. min.

Kolejna szansa! Dośrodkowanie - strzela głową Schick! Broni Karius!

71. min.

Teraz groźnie pod bramka Liverpoolu! Lovren wybijał piłkę i trafił w jednego z graczy Romy! Mało brakowało, a piłka rykoszetem wpadłaby do bramki Live.

69. min.

Dośrodkowanie z rzutu rożnego na głowę Firmino i mamy już 5:0 dla Liverpoolu!

68. min.

GOOOL! Liverpool nie przestaje strzelać!

62. min.

Znów Salah ucieka na prawej stronie, podaje w pole karne tym razem do Firmino, a ten z bliskiej odległości trafia na 4:0!

61. min.

GOOOL! Firmino!!!

56. min.

Salah urwał się na prawej stronie, podał w pole karne do Mane, a ten strzałem z bliskiej odległości trafił do bramki!

56. min.

GOOOL!!! Mane! Liverpool prowadzi 3:0!

50. min.

Odpowiada Roma, piłka w pole karne do Nainggolana - strzał! Zablokowany!

49. min.

Strzał! Zablokowany!

47. min.

Będzie szansa dla Liverpoolu! Rzut wolny blisko bramki.

46. min.

Czas na drugą połowę!

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Liverpool prowadzi 2:0 z AS Romą!

45. min.

Cudowny kontratak Liverpoolu! Firmino zagrywa do Salaha, ten wychodzi sam na sam z bramkarzem rywali i podcinką umieszcza piłkę w siatce!

45. min.

GOOOL!!! Salah po raz drugi!!!

42. min.

AS Roma ma ogromne problemy, by wyjść z własnej połowy. Od kilkunastu minut trwa dominacja gospodarzy.

36. min.

Piłka na lewą stronę do Salaha, ten przyjął, uderzył i mamy bramkę! Piękny gol od poprzeczki! Alisson bez szans!

36. min.

GOOOL!!! Salah!

35. min.

Teraz Firmino z dystansu! Broni Alisson!

34. min.

Kolejna akcja Liverpoolu! Robertson w pole karne... Mane! Gol! Ale... Sędzia odgwizdał spalonego.

30. min.

Liverpool nie przestaje atakować! Teraz Salah pokazał się w polu karnym Romy - strzela! Broni Alisson! Co za minuty Liverpoolu!

29. min.

Jeszcze jedna sytuacja gospodarzy! Firmino na prawej stronie, płasko w pole karne do Mane - strzał! Bardzo niecelnie!

29. min.

Co za kontratak Liverpoolu! Piłka na lewą stronę do Mane, ten ruszył sam na sam z bramkarzem rywali! Mocny strzał! Nad bramką! To była stuprocentowa sytuacja!

27. min.

W tym momencie faulowany Mane przez Jesusa. Żółta kartka dla Brazylijczyka.

26. min.

Teraz piłka na Mane... Dobre wyjście z bramki Alissona.

23. min.

Teraz długa piłka do Salaha, ale obrońcy Romy bez problemu radzą sobie z tym podaniem

19. min.

Zmiana w Liverpoolu: Wijnaldum za Chamberlaina.

18. min.

Piłka w pole karne, oddalają obrońcy Liverpoolu... Piłka spada pod nogi Kolarova... Strzał! Poprzeczka!!!

17. min.

Roma teraz utrzymuje się przy piłkę i stara się zbudować akcję ofensywną. Wreszcie piłka do Dzeko... Mamy rzut rożny dla Romy.

16. min.

Problem teraz Chamberlaina... Rozgrzewkę rozpoczął Wijnaldum.

13. min.

Teraz bardzo ładna akcja Romy. Dzeko zgrywa do środka, piłka na lewa stronę do Kolarova - dośrodkowanie... Pewnie łapie piłkę Karius.

9. min.

Ładna akcja "The Reds"! Salah na lewą stronę do Robertsona, ten do Mane w pole karne... Mane! Źle przyjął piłkę.

7. min.

Strzela teraz Chamberlain z dystansu! Wprost w Alissona!

5. min.

Kapitalnie Salah teraz do Firmino, wychodzi na czystą pozycję, strzela w długi róg!!! Nie ma gola! Nie trafił w bramkę! Świetna była to szansa dla gospodarzy!

3. min.

W odpowiedzi Liverpool... Salah na prawej stronie, schodzi do środka - strzela! Pewnie broni Alisson!

2. min.

Pierwsza groźna akcja Romy! Piłka do Dzeko w pole karne, ten wystawia ją Strootmanowi - strzał zza pola karnego! Broni golkiper gospodarzy!

1. min.

Pierwsza akcja gościu nieudana. Od autu wznawia Liverpool.

1. min.

Zaczynamy mecz Liverpool - Roma!

20:45

Czas na hymn Ligi Mistrzów!

20:42

Piłkarze czekają już w tunelu na wyjście na boisko!