Liverpool zwycięzcą Superpucharu UEFA! Chelsea pokonana po serii rzutów karnych

14.08.2019
Aktualizacja: 15.08.2019 00:57
Liverpool - Chelsea

Piłkarze Liverpoolu pokonali Chelsea w rzutach karnych 5:4 i po raz czwarty w historii zdobyli Superpuchar UEFA. Po 90 minutach i golach Oliviera Giroud dla "The Blues" oraz Sadio Mane dla "The Reds" był remis 1:1. Po dogrywce zaś, jeszcze jednym golu Mane oraz skutecznie wykonanym rzucie karnym Jorginho był z kolei wynik 2:2. Decydującą "jedenastkę" zmarnował dla Chelsea Tammy Abraham.

Po raz pierwszy w historii Superpucharu UEFA o trofeum walczyły dwa kluby z Anglii. Faworytem był Liverpool. Po pierwsze, przystępował do niego jako triumfator Ligi Mistrzów, czyli bardziej prestiżowych rozgrywek niż Liga Europy, a poza tym znacznie lepiej rozpoczął sezon. Na inaugurację Premier League pokonał Norwich City 4:1, natomiast Chelsea uległa Manchesterowi United 0:4.

Liverpool - Chelsea: Opis i gole meczu Superpucharu UEFA [WIDEO]

Od początku przewaga należała do "The Reds", których napędzali przede wszystkim Mohamed Salah i Sadio Mane. Chelsea napór jednak przetrwała i z czasem przejęła inicjatywę. W 36. minucie świetnym podaniem popisał się Christian Pulisic. Oliver Giroud znalazł się sam na sam z bramkarzem Liverpoolu Adrianem i okazji nie zmarnował.

Podopieczni trenera Juergena Kloppa odpowiedzieli tuż po przerwie. Z bliskiej odległości piłkę do bramki londyńczyków wbił Mane.

Później tempo nieco osłabło i żadnej ze stron nie udało się rozstrzygnąć meczu w regulaminowym czasie. Dogrywkę lepiej zaczął Liverpool, dla którego w 95. minucie potężnym strzałem drugiego gola zdobył Mane.

Prowadzenie utrzymało się jednak tylko sześć minut. Adrian sfaulował w polu karnym Tammy'ego Abrahama i Frappart bez wahania podyktowała rzut karny. Francuzka została w środę pierwszą kobietą, która prowadziła mecz męskich drużyn w jakimkolwiek europejskim pucharze. Pewnym wykonawcą "jedenastki" okazał się Jorginho.

Frappart dwukrotnie nie uznała bramki dla Chelsea z powodu pozycji spalonej. W pierwszej sytuacji w decyzji pomógł jej system zapisu wideo VAR.

W serii rzutów karnych piłkarze obu drużyn długo byli bezbłędni. Pomylił się dopiero kończący piątą kolejkę Abraham. Napastnik Chelsea posłał piłkę w środek bramki i Adrian zdołał ją zatrzymać.

32-letni Hiszpan to niespodziewany bohater Liverpoolu. Adrian kontrakt podpisał niespełna dwa tygodnie temu i miał być tylko rezerwowym. W pierwszej połowie meczu z Norwich kontuzji łydki doznał jednak podstawowy bramkarz Alisson Becker, a jego absencja może potrwać nawet dwa miesiące.

Liverpool wcześniej po to trofeum sięgał w 1977, 2001 i 2005 roku.

Superpuchar UEFA: Wynik online meczu Liverpool - Chelsea

Liverpool - Chelsea Londyn 2:2 po dogrywce, karne 5-4.

Bramki: dla Liverpoolu - Sadio Mane (48', 95'); dla Chelsea - Olivier Giroud (36'), Jorginho (101' - z rzutu karnego).

Sędzia: Stephanie Frappart (Francja).

Liverpool: Adrian - Joe Gomez, Joel Matip, Virgil van Dijk, Andrew Robertson (91. Trent Alexander-Arnold) - James Milner (64. Georginio Wijnaldum), Fabinho, Jordan Henderson - Alex Oxlade-Chamberlain (46. Roberto Firmino), Mohamed Salah, Sadio Mane (103. Divock Origi).

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Emerson, Andreas Christensen (85. Fikayo Tomori), Kurt Zouma, Cesar Azpilicueta - Mateo Kovacic (101. Ross Barkley), N'Golo Kante, Jorginho - Pedro, Olivier Giroud (74. Tammy Abraham), Christian Pulisic (74. Mason Mount).

Poniżej relacja meczu Liverpool - Chelsea w Superpucharze UEFA:

FP

I kończy się mecz Superpucharu UEFA, Liverpool zdobywcą trofeum! Za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

5:4

I NIE TRAFIA ABRAHAM! Anglik uderzył prosto w Adriana, w sam środek bramki. Liverpool z Superpucharem UEFA!

5:4

Salah, dziwny rozbieg, ale pewnie trafia Egipcjanin. Kepa poszedł w drugą stronę.

4:4

Emerson strzela prosto w środek, ale Adrian wcześniej rzucił się w prawą stronę. Remis!

4:3

I jeszcze raz bardzo bliski obrony był Kepa, ale Alexander-Arnold uderzył bardzo podobnie do Origiego!

3:3

Mason Mount i pewnie! Uderzył prosto w lewy górny róg bramki, Adrian nie miał żadnych szans!

3:2

Aj, blisko obrony był Kepa, ale Origi uderzył po mocno ziemi, ciężki do obrony strzał dla bramkarza!

2:2

Do piłki podchodzi Barkley, czeka ze strzałem, ale uderza nie do obrony. Adrian bez szans.

2:1

Fabinho pewnie strzela w prawy dolny róg! Kepa nawet nie drgnął.

1:1

Jorginho i gol! Bardzo podobnie uderzył Włoch jak w przypadku karnego w meczu.

1:0

Strzela Firmino, Brazylijczyk łatwo pokonał Kepę strzałem w lewy dolny róg!

P

Rozpoczynamy rzuty karne!

FET

Do końca drugiej połowy dogrywki nie było już więcej akcji. Przed nami rzuty karne! Liverpool 2:2 Chelsea.

118'

I ponownie sprzed pola karnego Mount, Anglik uderzył tzw. strzałem spod kolana, ale na posterunku był Adrian. Ależ salwa ataków Chelsea!

117'

I jeszcze jeden atak Chelsea, holował piłkę Mount, zgrał do Emersona, lecz Włoch fatalnie dośrodkował.

116'

Po rzucie wolnym dla "The Blues" do sytuacji strzeleckiej doszedł Zouma, lecz Francuz nie trafił czystko w piłkę.

115'

Kolejna akcja Chelsea, "The Blues" widocznie przeważają, piłkę na skrzydle otrzymał Emerson, ale strzał Włocha zablokowany.

114'

Za moment ponownie sprzed "jedenastki" uderzył Mount, ale tym razem tuż obok prawego słupka.

113'

A jednak wierzą w gola! W polu karnym Liverpoolu znalazł się Abraham, zagrał do Mounta, ale FENOMENALNIE obronił strzał Anglika Adrian.

112'

Przed szansą kontry była Chelsea, ale Kante zwolnił grę. Widać, że "The Blues" bardziej wierzą w wygrane rzuty karne, aniżeli strzelenie bramki w drugiej połowie dogrywki.

109'

Druga połowa dogrywki przebiega znacznie spokojniej niż pierwsza. Obie drużyny próbują wywalczyć sobie przewagę w posiadaniu piłki.

107'

Żółta kartka dla Alexandra-Arnolda.

106'

Rozpoczynamy drugą połowę dogrywki!

HET

Koniec pierwszej połowy dogrywki. Liverpool 2:2 Chelsea!

105+3'

I jeszcze na sam koniec pierwszej połowy dogrywki akcja 2 na 2 dla Chelsea. Barkley ładnie holował piłkę, ale kiepsko do podania wystawiał się mu Abraham. Wreszcie starszy Anglik stracił futbolówkę.

105+1'

Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy dogrywki.

105'

Świetna, kolejna solowa akcja Pedro! Hiszpan ściął z prawego skrzydła do środka pola karnego i zagrał do Abrahama. Anglik uderzył sytuacyjnie, minimalnie obok lewego słupka bramki Adriana.

103'

Dwie zmiany w obu drużynach: Barkley wszedł za Kovacicia, Origi za Mane. Wcześniej na boisku za Robertsona zameldował się Alexander-Arnold.

101'

RZUT KARNY DLA CHELSEA! Tym razem Adrian się nie popisał i sfaulował Tammy'ego Abrahama w polu bramkowym. Do "jedenastki" podszedł Jorginho, bierze powolny rozbieg i strzela gola na 2:2! Ponownie remis w Istambule!

98'

Broni strzał Abrahama Adrian! Fenomenalna interwencja Hiszpana! Anglik był sam na sam z bramkarzem Liverpoolu.

95'

Piękna akcja i gol Liverpoolu! Mane zagrał do Firmino, Brazylijczyk za moment odegrał do Senegalczyka, a ten wpakował piłkę w prawy górny róg bramki. Liverpool 2:1 Chelsea!

92'

Pierwsza akcja w dogrywce Liverpoolu. Próbował uderzenia z dystansu Joe Gomez, ale na posterunku był Kepa.

91'

Rozpoczynamy pierwszą połowę dogrywki!

FT

Prawdopodobnie ostatnia akcja Liverpoolu, rzut wolny z prawej strony boiska, wrzucał Henderson, ale niecelnie. Z prawej strony pola karnego Chelsea znalazł się Salah, dośrodkował, lecz Firmino nie zdołał przeciąć jego centry. Koniec regulaminowego czasu gry, przed nami dogrywka!

90+1'

Dwie minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

90'

Rzut rożny dla Chelsea, dobrze wykonany, ale pojedynek van Dijka z Zoumą i Azpilicuetą na korzyść Holendra. Strzał francuskiego obrońcy Chelsea mocno wymuszony, a co za tym idzie, mocno niecelny.

89'

Mount wrzucał na głowę Abrahama, lecz Anglika uprzedził van Dijk.

88'

Dobra, składna akcja Chelsea, lecz wrzutka Emersona zablokowana przez obrońcę Liverpoolu.

86'

Dobra akcja Liverpoolu, w polu karnym z piłką znalazł się Sadio Mane, ale Senegalczyk był na ewidentnym spalonym.

85'

Żółta kartka dla Jordana Hendersona z Liverpoolu.

85'

Zmiana w Chelsea. Fikayo Tomori pojawił się na murawie za Andreasa Christensena.

83'

I mieliśmy przed chwilą wrzawę na stadionie, poderwali się kibice Chelsea, ale gol Masona Mounta nie został uznany. Metrowy spalony Anglika, choć trzeba przyznać, że bardzo ładnie złożył się do strzału ofensywny pomocnik "The Blues".

82'

Bardzo dobra akcja Chelsea. Z prawej strony pola karnego piłkę dośrodkował Kante, odebrał ją Pedro, ale strzał Hiszpana został zblokowany. Za moment wrzucał Abraham, ale nikt nie odebrał jego centry.

81'

Dobre uderzenie Salaha, ale czujnie w murze interweniował Abraham. Rzut rożny dla "The Reds" niewykorzystany.

79'

Żółta kartka dla Cesara Azpilicuety za faul na Sadio Mane. Rzut wolny dla Liverpoolu z okolic 23. metra.

76'

Kolejny rzut rożny Hendersona wybity przez Chelsea.

75'

ŚWIETNE interwencje Kepy po strzałach wpierw Salaha, a później van Dijka! Niesamowite obrony hiszpańskiego golkipera Chelsea!

74'

Podwójna zmiana w Chelsea: Tammy Abraham pojawia się na boisku za Oliviera Giroud, Mason Mount za Christiana Pulisica.

72'

Wrzutki próbował Robertson, ale dośrodkował mocno niecelnie i zbyt krótko.

71'

Akcja Chelsea, obiecująca, ale przerwana gwizdkiem sędzi. Spalony.

67'

Chwilowy przestój w grze przerwała akcja Mane, który w ostatniej chwili z bardzo ostrego kąta uderzył na bramkę Kepy. Arrizabalaga jednak bez większych problemów łapię piłkę.

64'

Liverpool: Schodzi z boiska James Milner, wchodzi Georginio Wijnaldum.

62'

Po kolejnej akcji "The Blues" piłkę na rzut rożny wybił van Dijk, wrzucał Pulisic, tym razem świetnie, ale Zouma wyskoczył nieco za wcześnie.

61'

Świetna akcja w defensywie Azpillicuety. Hiszpan rozpoczął akcję wygraniem pojedynku z Mane i podaniem do Pedro. Wreszcie pod polem karnym Adriana znalazł się Giroud, ale Francuz był na pozycji spalonej.

59'

Rzut rożny dla Chelsea, lecz fatalnie wykonany przez Pulisica.

57'

Po niezwykle intensywnym początku mamy chwilowy przestój w atakach obu drużyn. Niedziwne, bo ile można?

54'

Jeszcze jedna akcja "The Reds": w polu karnym Kepy tym razem Salah, który świetnie zgrał do Firmino, lecz ten nieznacznie minął się z piłką.

51'

Szybko odpowiedziała Chelsea, w polu karnym Adriana znalazł się Emerson, ale nieudanie dorzucił do Giroud. Kontraatakował Liverpool, Mane zagrał do Hendersona, Anglik uderzył po rykoszecie i Kepa z refleksem wyłapał piłkę.

50'

Jeszcze raz w akcji Liverpool, Firmino zgrał do Fabinho, Brazylijczyk uderzył zza pola karnego i niemalże zdjął pajęczynę z rogu bramki. Minimalne pudło pomocnika.

48'

I niemal od razu po rozpoczęciu drugich 45. minut mamy wyrównanie! W polu karnym Chelsea znalazł się Roberto Firmino, który w ostatniej chwili zgrał do Sadio Mane. Senegalczyk na raty pokonał Adriana i mamy wynik 1:1!

46'

Rozpoczynamy drugą połowę od zmiany w Liverpoolu: Roberto Firmino wchodzi na boisko za Alexa Oxlade'a-Chamberlaina.

HT

I arbiter kończy pierwszą połowę meczu. Liverpool 0:1 Chelsea!

45+1'

Sędzia doliczył jedną minutę do regulaminowego czasu gry.

44'

Wreszcie akcją odpowiada Chelsea Liverpool, atakowali Salah, Milner i Robertson, jednak żadna z tych sytuacji nie zakończyła się nawet celnym strzałem na bramkę Kepy.

42'

Jeszcze raz strzał Chelsea, ale Jorginho uderzył... w aut.

40'

FENOMENALNA solowa akcja Pulisica, Amerykanin zszedł do środka pola karnego i strzelił bramkę, lecz wcześniej sędzia wskazała na pozycję spaloną skrzydłowego Chelsea. Gol nieuznany!

36'

I mamy 1:0 dla "The Blues"! Dobre solowe akcje wpierw Kante, a później Pulisica wykorzystał Giroud, który zwiódł Adriana uderzeniem w dalszy słupek. Liverpool przegrywa w Istambule!

34'

I jeszcze jedna akcja "The Blues". Po dobrym przerzucie Kante, na lewej stronie pola karnego z piłką przy nodze znalazł się Emerson. Reprezentant Włoch dośrodkował jednak mocno niecelnie.

32'

Kolejna akcja Pedro, tym razem Hiszpan popisał się świetnym prostopadłym zagraniem w stronę Kovacicia, Chorwat znalazł się sam na sam z Adrianem, ale hiszpański golkiper w porę wyszedł z bramki. Świetna dyspozycja bramkarza Liverpoolu.

32'

Dobra, solowa akcja Kante, lecz jego prostopadłe podanie minimalnie niecelne.

30'

Kolejny rzut rożny Liverpoolu po akcji Oxlade'a, wrzucał Milner na głowę Mane, Senegalczyk miał czystą pozycje, uderzył, ale w ostatniej chwili zblokowany przez jednego z obrońców "The Blues", a piłka wylądowała w rękach Kepy.

29'

Duży błąd Kepy przy wyjściu do rzutu rożnego wykonywanego przez Liverpool. Na omyłce hiszpańskiego bramkarza skorzystał van Dijk, ale nie trafił z główki w światło bramki.

27'

Jeszcze jedna akcja "The Blues", z piłką po boku pola karnego poszedł Pulisic, dośrodkował mocno, po ziemi, ale do nikogo.

24'

Był strzał z przewrotki Mane, więc dłużne nie chciało pozostawać także Chelsea. Ekwilibrystycznego wykończenia akcji próbował Giroud, ale Francuz nieczysto trafił w piłkę.

22'

W wyśmienitej sytuacji znalazł się Pedro, Hiszpan uderzył, ale po świetnej interwencji Adriana, skrzydłowy Chelsea trafił jedynie w poprzeczkę!

19'

Jeszcze raz piłka do Girouda, ale Francuz nie zdołał w porę jej przechwycić.

17'

Atakowali także gracze Chelsea, w świetnej sytuacji znalazł się Giroud, lecz Francuz uderzył mocno obok bramki.

16'

Świetny atak Liverpoolu, do strzału doszedł Salah, ale fenomenalnie w bramce broni Kepa. Za chwilę ponowna wrzutka Hendersona do Mane, ale i tym razem przecięta przez obrońcę.

13'

Po rzucie rożnym do wrzutki udało się dojść Mane, ale Afrykańczyk uderzył wysoko nad bramką Kepy.

12'

Świetna, oskrzydlająca akcja Liverpoolu, dobra wrzutka Hendersona w stronę Sadio Mane, ale jeszcze lepsza interwencja Christensena. Duńczyk wybił piłkę z głowy Senegalczyka szczupakiem!

11'

Tym razem akcja Pedro, Hiszpan uderzył zza pola karnego, ale obok prawego słupka Adriana.

10'

Dwie szybkie akcje obu drużyn. Dla "The Reds" zablokowany strzał oddał Salah, dla Chelsea - Kante.

9'

Ponownie akcję przeprowadził Liverpool, po dobrym dośrodkowaniu z głębi pola w "jedenastce" The Blues znalazł się Fabinho. Brazylijczyk uderzył mocno, lecz wprost w Kepę.

6'

Z rzutu rożnego Liverpool, główkuje Matip, ale wprost do koszyczka Kepy.

5'

Była też pierwsza akcja Liverpoolu. Do przewrotki w polu karnym składał się Mane, lecz Senegalczyk zblokowany przez Christensena. Czy była ręką Duńczyka? Zdaniem francuskiej sędzi - nie.

4'

Ręką dotknął piłki van Dijk, Chelsea szybko wykonała rzut wolny, a pod bramką rywala znalazł się Pulisic. Amerykaninowi w porę zdołał przeszkodzić jednak Joel Matip.

2'

Pierwsza dobra akcja Pulisica. Widać po Amerykaninie sporą chęć o gry!

1'

Rozpoczynamy mecz, przy piłce Liverpool!

21:00

Przed rozpoczęciem meczu warto jeszcze wspomnieć, że dziś po raz pierwszy w historii europejski puchar sędziować będzie kobieta. Stephanie Frappart arbitrem głównym dzisiejszego starcia Liverpool - Chelsea!

20:59

Na boisku byliśmy teraz świadkami artystycznych występów tureckich tancerzy.

20:56

Chociaż skład Liverpoolu może zaskakiwać (brakuje m.in. świetnych w pierwszym meczu sezonu Alexandra Trenta-Arnolda oraz Divocka Origiego), to w Chelsea zobaczymy jedynego debiutanta - Christiana Pulisica. Na boisku pojawią się także wracający po kontuzjach Alex Oxlade-Chamberlain oraz N'Golo Kante.

20:50

Przypomnijmy, że obie drużyny stają do walki w zupełnie różnych nastrojach. Podopieczni Franka Lamparda przegrali swój pierwszy mecz w Premier League rekordowym rezultatem 0:4 na Old Trafford z Manchesterem United, zaś piłkarze grający pod wodzą Jurgena Kloppa z łatwością pokonali Norwich City 4:1.

20:47

Jako drudzy zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Ligi Europy, Chelsea FC:

20:44

Na początek składy obu drużyn. Jako pierwsi obecni tryumfatorzy Ligi Mistrzów, Liverpool:

20:40

Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację meczu Liverpool - Chelsea w Superpucharze Europy. Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!