Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jeden z najlepszych piłkarzy w historii kończy 30 lat

24.06.2017 10:17
sport
Jeden z najlepszych piłkarzy w historii kończy 30 lat fot. PAP/EPA

W skrócie

Uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Argentyńczyk Lionel Messi kończy w sobotę 30 lat. Jubileusz spędzi przygotowując się do ślubu z przyjaciółką od czasów dzieciństwa Antonellą Roccuzzo, który zaplanowany jest na 30 czerwca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Od początku seniorskiej kariery, tj. od 2004 roku, Messi broni barw Barcelony. Z tym klubem wywalczył już 29 trofeów, może pochwalić się też wieloma indywidualnymi wyróżnieniami. W jego imponującej kolekcji wciąż brakuje jednak tytułu wywalczonego z seniorską drużyną narodową, za co jest przez niektórych krytykowany.

Legendarny brazylijski piłkarz Pele powiedział niegdyś, że wciąż uważa się za lepszego od Messiego, ponieważ potrafił poprowadzić swój kraj do walki o najwyższe cele - triumfował w mistrzostwach świata w 1958, 1962 i 1970 roku.

Messi pobił niezliczoną liczbę rekordów klubowych, europejskich i światowych. Jednym z jego niezwykłych dokonań było poprawienie rekordu Niemca Gerda Muellera w liczbie goli zdobytych w roku kalendarzowym. Od stycznia do grudnia 2012 roku strzelił ich 91.

Plamą na jego życiorysie są za to kłopoty z hiszpańskim fiskusem. W 2016 roku został skazany na 21 miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości dwóch milionów euro za przestępstwa podatkowe, a odwołania nie przyniosły efektu. Za kratki nie trafił, ponieważ w Hiszpanii nie wykonuje się wyroków pozbawienia wolności poniżej 24 miesięcy, jeśli nakładane są po raz pierwszy.

Messi i Roccuzzo mają już dwoje dzieci - czteroletniego Thiago i młodszego o trzy lata Mateo.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń