Zamknij

Zarzuty korpucyjne dla właściciela PSG i szefa FIFA. Grozi im więzienie

09.03.2022 12:41

Nasser Al-Khelaifi stanie przed szwajcarskim sądem, który postawił mu zarzuty korupcji. Właściciel PSG i jeden z szefów telewizji BeIN Sports miał przekupić władze FIFA przy zapewnianiu sobie praw do transmisji mistrzostw świata.

Nasser Al-Khelaifi z zarzutami korupcyjnymi. Grozi mu kara więzienia
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

Nasser Al-Khelaifi już wcześniej odpowiadał w tej sprawie. W 2020 roku sąd w Bellinzonie w Szwajcarii oskarżył własciciela PSG o podżeganie Jerome’a Valcke, byłego sekretarza FIFA, do błędnego zarządzania w sprawie umowy dotyczącej praw telewizyjnych.

Mówiąc wprost - Khelaifi, który jest szefem medialnego giganta, BeIN Group, miał nakłaniać działacza do przyznania mu praw do transmisji dwóch mundiali – w 2026 i 2030 roku. W zamian za przysługę Valcke dostał od Khelaifiego luksusową willę w Sardynii, a także 420 tys. funtów.

W 2020 roku właściciel PSG został uniewinniony, jednak Federalny Sąd Karny w Bellinzonie złożył apelację, która rozpoczęła się w poniedziałek.

Ponad 2 lata więzienia dla szefa PSG, prawie 3 lata dla pracownika FIFA

Według Le Parisien prokurator Cristina Castellote chce dla Al-Khelaifiego 28 miesięcy więzienia. Valcke za korupcję miałby otrzymać karę 35 miesięcy pozbawienia wolności.

Al-Khelaifi twierdzi, że zapłacił za prawa do transmisji tyle, ile wynosiła normalna, rynkowa cena. Valcke został uniewinniony z zarzutu przyjmowania łapówek i złego zarządzania wbrew interesom FIFA. Otrzymał jedynie karę 120 dni zawieszenia, zamiast przewidzianej przez prawo kary 3 lat wykluczenia z pracy w federacji. Do tego zapłacił FIFIE 1,75 miliona euro.

loader

RadioZET.pl/PAB