Zamknij

Media: To już jest koniec Ligue 1. Francuzi nie wznowią sezonu

28.04.2020 16:36
Koniec sezonu w Ligue 1
fot. Shutterstock

Rozgrywki Ligue 1 i Ligue 2 zostały zakończone - przekazał na Twitterze dziennikarz "L'Equipe" Bertrand Latour. Wcześniej podobną decyzję podjęto w holenderskiej Eredivisie, gdzie nie przyznano tytułu mistrza kraju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- W Ligue 1 i Ligue 2 sezony zostały zakończone. Możliwe, że rozgrywki piłkarskie zostaną przywrócone w sierpniu, ale już w ramach sezonu 2020/21 - napisał Latour

Taka decyzja jest podyktowana zapowiedzią premiera Francji Edouarda Philippe'a, który ogłosił we wtorek, że żadne wydarzenia sportowe, nawet te bez udziału publiczności, nie będą mogły odbyć się do września.

Kto mistrzem Francji w sezonie 2020?2021?

Wygląda więc na to, że zakończenie Ligue 1 i Ligue 2 jest tylko kwestią czasu i wkrótce powinien pojawić się oficjalny komunikat. W takiej sytuacji władze ligi będą musiały podjąć inne ważne decyzje: czy przyznać tytuł mistrza kraju PSG, które przed przerwaniem rozgrywek miało 12 punktów przewagi nad Olympique Marsylią i jeden zaległy mecz, kogo dopuścić do europejskich pucharów, czy będą spadki oraz awanse z Ligue 2. Sytuacja na zapleczu jest o tyle ciekawa, że aż pięć czołowych zespołów - Lorient, Lens, Ajaccio, Troyes i Clermont Foot - dzielą ledwie cztery "oczka" i każdy z nich będzie mógł czuć się poszkodowany, gdyby nie było możliwości promocji do elity.

Kolejna liga zakończyła sezon. Pozostali pójdą ich śladem?

We Francji do 11 maja obowiązuje stan wyjątkowy związany z pandemią koronawirusa, który wiąże się m.in. z zakazem uprawiania sportu zawodowego. Na ten dzień zaplanowane jest orędzie prezydenta Emmanuela Macrona i stopniowe znoszenie obostrzeń.

Tymczasem UEFA dała krajowym federacjom czas do 25 maja na podjęcie decyzji w kwestii dokończenia lub przedwczesnego zakończenia sezonu. Plan federacji zakłada, by w sierpniu wznowić Ligę Mistrzów i Ligę Europy, które przerwano na etapie 1/8 finału.

RadioZET.pl/TVP Sport