Zamknij

Liga ukraińska już nie wznowi rozgrywek. Wiemy, kto zagra o Ligę Mistrzów

26.04.2022 19:22
Liga ukraińska już nie wznowi rozgrywek. Wiemy, kto zagra o Ligę Mistrzów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Władze klubów z ukraińskiej ekstraklasy podjęły jednogłośną decyzję o zakończeniu sezonu. Liga nie przyzna nagród za poszczególne miejsca, ale wyznaczyła, kto ma w przyszłym roku zagrać o miejsce w europejskich pucharach.

Liga na Ukrainie została zawieszona po tym gdy 24 lutego armia rosyjska rozpoczęła inwazję na ten kraj. Władze rozgrywek zdecydowały, że nie przyzna nagród za poszczególne miejsca. Nie wiadomo jeszcze, czy tytuł mistrza Ukrainy zostanie przyznany Szachtarowi, który zgromadził 47 punktów - o dwa więcej od Dynama Kijów. Wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie.

Do tego rozgrywki o Puchar Ukrainy zostaną anulowane. O udział w europejskich pucharach nowego sezonu ubiega się pięć drużyn. Szachtar i Dynamo mają zagrać o awans do Ligi Mistrzów, Dnipro-1 zmierzy się w Lidze Europy, a Zoria Ługańsk i Worskla Połtawa w Lidze Konferencji.

W eliminacjach do Ligi Mistrzów Szachtar zagra w play-offach (czyli ostatniej rundy kwalifikacyjnej), a Dynamo zacznie walkę o awans od II rundy (ma do przejścia II i III rundę oraz play-offy). 

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - nanowsze informacje na żywo

Klubom UPL przede wszystkim zależało, aby ustalić końcowe miejsca w tabeli i wyznaczyć drużyny do reprezentowania Ukrainy w europejskich pucharach. Uczestnicy spotkania przyznają, że decyzja w sprawie rozgrywek była jednogłośna. Na zwycięstwo Szachtara w lidze głosowali wszyscy, nawet jego główny rywal Dynamo.