VAR od przyszłego sezonu także w Hiszpanii

Andreas Nicolaides
26.10.2017 18:00
Lionel Messi
fot. PAP/EPA

System wideo VAR, umożliwiający sędziom wgląd do powtórek przy kontrowersyjnych sytuacjach na boisku, zostanie wprowadzony w piłkarskiej ekstraklasie hiszpańskiej od przyszłego sezonu - ogłosił prezes tamtejszej federacji Juan Luis Larrea.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- To jest nasz zamiar. Technologia weszła już do futbolu i trzeba to zaakceptować - powiedział Larrea w wywiadzie dla radia Cadena Ser.

System powtórek wideo VAR (video assistant referee) umożliwia sędziom konsultacje przy podejmowaniu decyzji w sytuacjach kluczowych dla przebiegu meczu. Dzięki niemu sędzia główny ma możliwość bezpośredniej komunikacji z dodatkowym arbitrem, mającym dostęp do zapisu wideo. System może być użyty w czterech przypadkach: w sytuacji związanej z golem, przy rzucie karnym, bezpośredniej czerwonej kartce i przy pomyleniu zawodników przez sędziego.

VAR obowiązuje we włoskiej Serie A i niemieckiej Bundeslidze. Stosuje się go także w większości meczów polskiej ekstraklasy (w najbliższej 14. kolejce w siedmiu z ośmiu spotkań). FIFA nie podjęła jeszcze decyzji, czy system będzie stosowany podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

RadioZET.pl/PAP/AN