Liga Narodów - co to jest? Tłumaczymy zasady i system rozgrywek

Andreas Nicolaides
24.01.2018 10:54
Robert Lewandowski
fot. PAP/EPA

Liga Narodów - zasady i system rozgrywek. Co to jest? O co chodzi w Lidze Narodów? Tłumaczymy awanse i spadki. Polska grupowych rywali w Lidze Narodów 2018 pozna już w środę. Losowanie Ligi Narodów na żywo od godz. 12.00 na sport.radiozet.pl.

Liga Narodów - co to, o co chodzi? Zasady

Zrzeszone w Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) federacje zostały podzielone na cztery dywizje - A, B, C i D, na podstawie rankingu UEFA (innego niż FIFA).

Polska znajduje się w pierwszej, teoretycznie najsilniejszej dywizji, ale dopiero w trzecim koszyku - razem z Islandią, Chorwacją i Holandią. Z pierwszego może trafić na Niemcy, Portugalię, Belgię lub Hiszpanię, a z drugiego na Francję, Anglię, Szwajcarię lub Włochy.

W każdej z dywizji powstaną cztery grupy, złożone z trzech lub czterech zespołów, aby każda reprezentacja mogła rozegrać po cztery lub sześć meczów (systemem mecz i rewanż). W przypadku dywizji A grupy będę składać się z trzech zespołów, czyli Polska rozegra cztery mecze - po dwa z dwoma przeciwnikami.

Dywizje A i B liczą po 12 zespołów, C - 15, a D - 16. Faza grupowa zostanie rozegrana od września do listopada 2018. Zwycięzcy grup dywizji A awansują do Final Four, zaplanowany na czerwiec 2019 roku.

Pomiędzy poszczególnymi dywizjami będą obowiązywały zasady awansów i spadków. Do niższej spadną po cztery najsłabsze zespoły z dywizji A, B i C, a do wyższej awansują po cztery najlepsze z B, C i D.

Liga Narodów - szansa dla słabszych reprezentacji

Liga Narodów jest też szansą wywalczenia kwalifikacji na Euro 2020 dla tych, którym nie uda się awansować w tradycyjnych eliminacjach. W mistrzostwach Europy przewidziano cztery takie miejsca - po jednym dla każdej dywizji. Rywalizacja będzie się toczyła w specjalnych barażach pod koniec marca 2020 roku.

Jeżeli zwycięzca grupy Ligi Narodów awansował do turnieju finałowego ME przez tradycyjne eliminacje, jego miejsce w barażach zajmie następna najwyżej sklasyfikowana drużyna z danej dywizji.

W składzie polskiej delegacji, która udała się z Warszawy na losowanie do Lozanny, jest m.in. selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka.

Losowanie Ligi Narodów na żywo o godz. 12.00. Relacja live online w internecie na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/AN