Zamknij

Polska chce zorganizować turniej finałowy piłkarskiej Ligi Narodów

04.06.2020 20:36
Liga Narodów UEFA
fot. PAP/EPA

Polski Związek Piłki Nożnej stara się o rolę gospodarza finałowego turnieju Ligi Narodów UEFA w 2021 roku w Warszawie. - Imprezę zorganizuje jeden z krajów z naszej grupy - Holandia, Włochy lub my - potwierdził w rozmowie z PAP sekretarz generalny federacji Maciej Sawicki.

Biało-czerwoni, co wiadomo od marcowego losowania, zagrają w grupie 1 najwyższej dywizji (A) Ligi Narodów z Holandią, Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną. - UEFA już potwierdziła, że turniej finałowy zorganizuje zwycięzca naszej grupy. Jeden z trzech - Holandia, Włochy lub Polska. Co będzie w przypadku zajęcia pierwszego miejsca w tabeli przez Bośnię i Hercegowinę? Wówczas decyzję podejmie UEFA - powiedział Maciej Sawicki.

Jeżeli Polska okaże się najlepsza w grupie 1, czyli automatycznie zostanie gospodarzem Final Four, turniej odbędzie się na dwóch warszawskich stadionach - Legii oraz PGE Narodowym. PZPN, co jest wykazane w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów, wystąpił już - poprzez Ministerstwo Sportu - do rządu ws. deklaracji i gwarancji niezbędnych przy aplikacji o prawo organizacji turnieju finałowego Ligi Narodów 2021 w Warszawie. Jak dodano w Biuletynie, "Minister Sportu zwraca się z prośbą o udzielenie w drodze uchwały Rady Ministrów RP poparcia dla Wnioskodawcy wyrażonego w gwarancjach i deklaracjach rządowych (...)". Decyzja w sprawie przyjęcia przez rząd uchwały w tej sprawie powinna zapaść do końca trzeciego kwartału tego roku.

Mistrzostwa Europy w amp futbolu w Krakowie przełożone

Liga Narodów UEFA: Turniej finałowy w 2021 roku

Impreza finałowa LN miała się odbyć na początku czerwca 2021 roku, ale ten termin jest już nieaktualny wobec przesunięcia z powodu koronawirusa na czerwiec-lipiec przyszłego roku mistrzostw Europy. W tej sytuacji możliwe, że turniej finałowy odbędzie się we wrześniu lub październiku 2021 roku. - Decyzja UEFA w sprawie terminu imprezy może zapaść w listopadzie lub grudniu - przyznał sekretarz generalny PZPN.

Faza grupowa powinna według wcześniejszych planów ruszyć na początku września, a reprezentacja Polski - zgodnie z terminarzem - pierwsze spotkanie ma rozegrać na wyjeździe z Holandią (4 września), gdzie obecnie jest zakaz imprez masowych. - Na ten moment wrześniowy start eliminacji Ligi Narodów jest aktualny. Jeżeli chodzi o mecz z Holandią, to za wcześnie na konkrety, ale przecież w razie konieczności można byłoby ewentualnie zagrać na neutralnym terenie - dodał Sawicki.

Biało-czerwoni w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) spadli z Dywizji A, jednak dzięki reformie rozgrywek i poszerzeniu najwyższej dywizji z 12 do 16 drużyn, utrzymali się w niej, podobnie jak Niemcy, Chorwacja oraz Islandia.

Tytułu zdobytego w pierwszej edycji bronić będzie Portugalia, która tym razem trafiła do grupy z Francją, Szwecją i Chorwacją.

Dywizje A, B i C składają się z czterech grup, a najniższa D - tylko z dwóch.

RadioZET.pl/PAP/AN

Posłuchaj podcastu