Zamknij

To nie koniec Superligi. Władze klubów: będziemy dalej rozwijać ten projekt

30.07.2021 20:18
Superliga władze Juventusu, Realu i Barcelony bronią Superligi
fot. imago/Gribaudi/ImagePhoto/EAST NEWS

Juventus, Barcelona i Real Madryt wydały wspólny komunikat prasowy, w którym wyrażają satysfakcję z powodu decyzji sądu, który zakazał UEF-ie karania założycieli Superligi.- Naszym celem jest dalsze rozwijanie projektu Superligi – nie ukrywają władze trzech klubów.

  • W skład Superligi mieli wejść trzej półfinaliści obecnej edycji Ligi Mistrzów, czyli Real Madryt, Manchester City i Chelsea Londyn, a także Manchester United, Liverpool, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan
  • Sprawa powstania rozgrywek budziła jednak ogromne kontrowersje. Powstaniu Superligi przeciwstawiały się m.in. władze europejskiego i światowego futbolu
  • Do tej pory z rozgrywek oficjalnie nie wycofał się tylko Juventus, AC Milan i Barcelona

Juventus, Real i Barcelona oficjalnie poinformowały o decyzji sądu, który zobowiązał UEFĘ do „zaprzestania działań podejmowanych przeciwko klubom założycielskim Europejskiej Superligi”. Chodzi m.in. o wszczęte wobec nich postępowania oraz kar i ograniczenia nałożone na pozostałe dziewięć klubów.

- Sąd uwzględnił wniosek promotorów Europejskiej Super Ligi, odrzucił odwołanie UEFA i potwierdził zawiadomienie skierowane do UEFA, że jeśli ta ostatnia nie zastosuje się do decyzji, może otrzymać karę grzywny lub odpowiedzieć karnie. Sprawa będzie oceniana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który przeanalizuje monopol na europejską piłkę nożną UEFA – napisały kluby w oficjalnym oświadczeniu.

Superliga. "Jesteśmy pewni sukcesu tego projektu"

Władze Juventusu, Realu i Barcelony twierdzą, że przez założenie Superligi walczą z poważnymi problemami piłki.

- UEFA uznaje się za jedynego uznanego posiadacza praw do europejskich rozgrywek, a także ich organizator. Ta monopolistyczna i sprzeczna pozycja niszczy piłkę nożną i jej równowagę konkurencyjną. Jak obszernie wykazano, kontrole finansowe są nieodpowiednie i zostały zastosowane niewłaściwie. Kluby biorące udział w rozgrywkach europejskich powinny mieć zagwarantowane rządzenie rozgrywkami – stwierdzono w oświadczeniu.

Kluby zadeklarowały, że będą dalej rozwijały projekt Superligi. - Mamy świadomość, że niektóre elementy naszej propozycji można by zmienić i oczywiście wdrożyć w drodze dialogu i konsensusu. Jesteśmy pewni sukcesu tego projektu, który zawsze będzie respektował prawodawstwo Unii Europejskiej – twierdzą władze Juve, Realu i Barcelony.

RadioZET.pl/Twitter/PAP