Liga Mistrzów: Borussia lepsza od Sevilli. Kapitalny występ Haalanda

17.02.2021 23:25
Sevilla - Borussia Dortmund na żywo

Borussia pokonała Sevillę 3:2 w meczu 1/8 Ligi Mistrzów. Kapitalne zawody rozegrał Erling Braut Haaland, który zdobył dwie bramki po świetnych akcjach, a także zaliczył asystę przy strzale Mahmouda Dahouda. Sevilla zdołała odpowiedzieć tylko uderzeniem Luuka de Jonga w ostatnich minutach i to BVB jest w znacznie lepszej sytuacji przed meczem rewanżowym w Dortmundzie.

• Borussia Dortmund pokonała Sevillę (3:2) w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Kolejny kapitalny mecz w tych rozgrywkach rozegrał Erling Braut Haaland
  • Norweg wypracował pierwszą bramkę i strzelił dwie kolejne. Na pochwały zasługuje jednak nie tylko on, bo przez dużą część meczu dobrze pracował cały zespół Edina Terzicia
  • Sevilla zaczęła od bramki w 7. minucie, a później dała się zepchnąć do obrony. Na bramki Dahouda i Haalanda odpowiedziała dopiero przed końcem meczu. Podopiecznym Lopeteguiego nie udało się wyrównać

Przed rozpoczęciem spotkania niewiele wskazywało na to, że to gospodarze już po kilkudziesięciu minutach będą musieli gonić wynik. Sevilla nie przegrała meczu od grudnia 2020 roku, a Borussia w ostatnich pięciu ligowych meczach wygrała zaledwie raz, raz zremisowała i 3 razy schodziła z boiska pokonana.

Jednak to właśnie BVB lepiej zaczęła pierwszą połowę. Drużyna Edina Terzicia już w początkowych minutach próbowała mocniej zaatakować. Wicemistrzom Niemiec nie udało się oddać groźnego strzału pomimo kilku akcji pod bramką rywali. Szybko odpowiedziała na to Sevilla. Suso otrzymał na trzydziestym metrze kapitalną piłkę od Youssefa En-Nesyriego. Hiszpan przyjął piłkę, zamarkował uderzenie lewą nogą, uderzył prawą, a futbolówka uderzyła w interweniującego Hummelsa i wpadła do siatki.

Sevilla -  Borussia. Haaland z dubletem w 20 minut

Kolejne minuty przyniosły jeszcze próby ataków ze strony Sevilli. Borussia broniła się jednak skutecznie i nie dopuszczała rywali do groźnych strzałów. Po 11 minutach gościom udało się wyrównać. Kapitalnie zachował się Haaland, który otrzymał piłkę od obrońców, zastawił się i odegrał do niepilnowanego Mahmeda Dahouda. Ten precyzyjnie uderzył z ok. 25 metrów i pokonał interweniującego Bono.

Na kolejne akcje gości nie trzeba było długo czekać. Haaland przejął piłkę, i pobiegł z nią sam przez kilkadziesiąt metrów przy linii połowy. Norweg nie przejął się obrońcami Sevilli, bo oddał futbolówkę do Jadona Sancho dopiero pod polem karnym. Anglik kapitalnie odegrał napastnikowi za plecy Kounde, a ten rzucił się za piłką i wykończył akcję.

Po chwili było już 3:1. Tym razem akcję zainicjował Reus, który wykorzystał złe podanie Rakiticia do Papu Gomeza, odebrał piłkę przy linii środkowej, podbiegł kilkadziesiąt metrów, a pod 16-ką odegrał do Haalanda. Norweg znów się nie pomylił i mógł cieszyć się kolejną bramką. Sevilla do końca połowy nie potrafiła stworzyć groźniejszej okazji i musiała zejść do szatni z bardzo niekorzystnym dla siebie wynikiem.

Sevilla - Borussia. Gol w ostatnich minutach

Kolejne 45 minut nie zmieniło wiele w grze Sevilli. BVB rozsądnie się broniło, a piłkarze gospodarzy nie potrafili znaleźć sobie miejsca na połowie rywala. Brakowało akcji pod bramką Borussi, a także strzałów i dośrodkowań, które znalazłyby adresata. Dobrze pokazują to statystyki – Sevilla do 70. minuty wymieniła prawie dwa razy więcej podań niż drużyna Edina Terzicia (562 do 296), ale nie przełożyło się to na groźne okazje. Borussia grała tak, jak zaplanowała.

Sevilli pomogły dopiero zmiany, które przeprowadził Julen Lopetegui. Oliver Torres i Oscar Rodriguez znacznie ożywili grę Hiszpanów. Rodriguez po kilkudziesięciu minutach mógł cieszyć się z asysty. Zmiennik posłał piłkę głęboko na pole karne Hitza, a Emre Can nie pokrył wprowadzonego w drugiej połowie Luuka de Jonga, który z prawej strony dobrze zamknął akcję.

Do końca spotkania obie drużyny próbowały jeszcze atakować, ale wynik nie uległ zmianie. Sevilla odniosła porażkę po raz pierwszy od grudnia 2020 roku i w drugim meczu 1/8 finału czeka ją bardzo trudne zadanie – musi bowiem pokonać grającą u siebię Borussię.

Sevilla - Borussia Dortmund -  2:3

Suso 7', Luuk de Jong 84’ - Mahmoud Dahoud 19’, Erling Braut Haaland 27', 43’.

Rewanż odbędzie się 9.03.2021, godz. 21.