Zamknij

PSG wygra Ligę Mistrzów walkowerem? UEFA może wyrzucić trzech półfinalistów

19.04.2021 19:29
PSG może wygrać LM walkowerem
fot. PAP/EPA

Real Madryt, Chelsea i Manchester City, a zatem trzech z czterech półfinalistów Ligi Mistrzów, mogą zostać wyrzucone z tych rozrywek przez UEFA. To jedna z możliwych konsekwencji powołania Superligi. W takim przypadku PSG mogłoby wygrać Champions League walkowerem.

  • Real Madryt, Chelsea i Manchester City mogą zostać wyrzucone z Ligi Mistrzów 2020/2021
  • To trzy drużyny, które dotarły do półfinału tych rozgrywek; stawkę uzupełnia PSG
  • Francuzi mogą wygrać Champions League walkowerem

Superliga powstała z inicjatywy 12 klubów. Wśród założycieli są: Juventus, AC Milan, Inter Mediolan, FC Barcelona, Atletico Madryt, Liverpool, Tottenham Hotspur, Arsenal, Manchester United, Manchester City, Chelsea i Real Madryt. Trzy ostatnie pod koniec kwietnia mają rozegrać pierwsze mecze półfinałowe Ligi Mistrzów. Stawkę uzupełnia Paris-Saint-Germain.

Władze UEFA, w tym szef europejskiej centrali piłkarskiej Aleksander Ceferin bardzo nerwowo zareagowały na plany czołowych klubów i zapowiedziały surowe sankcje, włącznie z wyrzuceniem tych zespołów z wszystkich rozgrywek pod szyldem UEFA, w tym z Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Piłkarze, m.in. Wojciech Szczęsny z Juventusu, mogą otrzymać zakaz występów w mistrzostwach Europy, w tym w rozpoczynającym się 11 czerwca w Rzymie Euro 2021.

PSG wygra LM walkowerem?

"Kluby muszą odejść i spodziewam się, że stanie się to w piątek. Potem musimy dowiedzieć się, jak zakończyć turniej Ligi Mistrzów" - powiedział członek Komitetu Wykonawczego UEFA Jesper Moller, który jest również szefem Duńskiej Federacji Piłkarskiej.

W przypadku wykluczenia Real Madryt, Manchesteru City i Chelsea z Ligi Mistrzów w rozgrywkach pozostałoby tylko PSG. Czy to oznacza, że Francuzi wygrają tę imprezę walkowerem? Nic nie jest jeszcze pewne, bo w europejskiej federacji i w świecie futbolu od wczorajszego wieczora panuje chaos i wszystkie strony próbują się w nim teraz odnaleźć.

Jeśli jednak UEFA będzie chciała "klasycznie" dograć tegoroczną LM, wystarczyłoby cofnąć się do 1/8 finału. Na tym etapie rywalizację zakończyły Liverpool, który też zostałby wyrzucony, ale ponadto Bayern Monachium, Borussia Dortmund i FC Porto, które do Superligi nie przystąpiły. Niewykluczone zatem, że to te drużyny dołączyłyby do półfinalistów Champions League. Na razie jest jednak za wcześnie - to wszystko są spekulacje.

Wiele będzie zależało od opinii prawników UEFA. To oni mają znaleźć rozwiązanie, by bez konsekwencji dla federacji nałożyć sankcje na "buntowników".

RadioZET.pl/Onet