Zamknij

Prezes Juventusu chce zmian w Lidze Mistrzów. Znalazł już sojusznika

09.10.2019 09:54
Andrea Agnelli proponuje zmiany w Lidze Mistrzów
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Prezes Juventusu Andrea Agnelli zaproponował zmiany w formule Ligi Mistrzów. Włoch chciałby ograniczyć liczbę przedstawicieli z największych europejskich lig z czterech do trzech. Jego pomysł popiera szef stowarzyszenia reprezentującego główne ligi na Starym Kontynencie Christer Olsson.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Aktualnie Serie A, Bundesliga, La Liga i Premier League mogą liczyć na cztery miejsca w Champions League. Plan Agnellego zakłada zniwelowanie ich do trzech przedstawicieli, a drużyna, która zajmie czwartą pozycję we wspomnianych rozgrywkach, musiałaby startować w eliminacjach.

Z jednej strony to pozwoliłoby słabszym drużynom na rywalizację z najlepszymi i dawałoby im szansę awansu do elity, z drugiej zaś zespoły niemieckie, włoskie, angielskie i hiszpańskie często są obciążone ogromną liczbą gier, posiadają w swoich szeregach wielu reprezentantów krajów, którzy w trakcie sezonu rozgrywają po 50-60 spotkań. Konieczność startu w eliminacjach LM jeszcze by tę liczbę spotkań zwiększyła.

Efektowna sztuczka Lewandowskiego. UEFA doceniła Polaka [WIDEO]

Agnelli na razie nie znalazł nici porozumienia z Anglikami, Niemcami i Hiszpanami, a jedynym, który popiera jego pomysł, jest Christer Olsson z organizacji zajmującej się interesami największych lig w Europie.

- Przyznanie czterech stałych miejsc czołowym klubom z krajów powinno zostać zakwestionowane, ponieważ to ogranicza szanse innych drużyn. Lepiej byłoby mieć trzy stałe miejsca dla krajów z najwyższych miejsc w rankingu, a czwarty musiałby walczyć w eliminacjach - przyznał działacz.

- W większości przypadków kluby powinny być wystarczająco dobre, by sportowo zakwalifikować się do Ligi Mistrzów. Z drugiej strony to dałoby ich rywalom szansę na ich pokonanie. Myślę, że przedstawiciele topowych lig powinni się zgodzić na takie rozwiązanie, bo każdy byłby traktowany tak samo - dodał.

Liga Mistrzów w nowej formule?

To niejedyna propozycja Agnellego. Prezes Juventusu zasugerował, że można by również pomyśleć o nowej formule fazy grupowej - odejść od ośmiu grup po cztery zespoły na rzecz sześciu grup sześciozespołowych. Tutaj nie ma jednak porozumienia z Olssonem, bo to znowu zwiększałoby liczbę meczów. - Musimy dbać o zdrowie piłkarzy. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby powiększenie składu drużyn do 40 zawodników, ale wtedy z kolei spadałaby ich jakość - ocenił.

Pomysły Agnellego mają zostać omówione w przyszłym tygodniu. Tam też zostanie poruszona kwestia podziału pieniędzy.

RadioZET.pl/BBC/Sportowe Fakty