Zamknij

Podwójna potrójna korona Lewandowskiego. Polak dołączył do Johana Cruyffa

24.08.2020 13:50
Robert Lewandowski z podwójną potrójną koroną
fot. PAP/EPA

Robert Lewandowski jako drugi piłkarz w historii zdobył podwójną potrójną koronę - wygrał Ligę Mistrzów, ligę (Bundesligę) oraz puchar krajowy (Puchar Niemiec), a jednocześnie został królem strzelców wszystkich tych rozgrywek. Przed nim podobnej sztuki dokonał tylko legendarny Johan Cruyff.

15 goli w Lidze Mistrzów, 34 w Bundeslidze i 6 w Pucharze Niemiec - te liczby dały Robertowi Lewandowskiemu tytuł króla strzelców wszystkich tych rozgrywek. Bayern Monachium z Polakiem w składzie sięgnął w tym sezonie po potrójną koronę i triumfował zarówno na krajowym, jak i na europejskim podwórku. Niemiecki klub w sezonie ligowym zgarnął wszystko, co było do zgarnięcia.

W erze Ligi Mistrzów żaden inny piłkarz nie mógł pochwalić się "podwójną potrójną koroną". W sezonie 1999/2000 Mario Jardel został królem strzelców ligi i pucharu Portugalii oraz Champions League, ale w LM musiał podzielił się statuetką najlepszego "bombardiera" z Rivaldo i Raulem (wszyscy po 10 goli). Do tego jego FC Porto zakończyło rywalizację w Europie na 1/4 finału, przegrywając z... Bayernem Monachium.

Lewandowski jak Cruyff

Robert Lewandowski wyrównał tym samym osiągnięcie legendarnego holenderskiego piłkarza Johana Cruyffa (Ajax Amsterdam), ale także on jeszcze wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych musiał dzielić się "koroną" z trzema innymi graczami - Antalem Dunaiem, Lou Macarim i Silvesterem Takacem (sezon 1971/1972). Polak jest pierwszym zawodnikiem, który dokonał tego samodzielnie.

RadioZET.pl/Onet