Zamknij

UEFA zmieniła format Ligi Mistrzów. Znamy nowe zasady rozgrywek

19.04.2021 10:41
UEFA zmieniła format Ligi Mistrzów. Znamy nowe zasady rozgrywek
fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Tegoroczna Liga Mistrzów będzie jedną z ostatnich, rozgrywanych według starych reguł. Jak poinformował Tomasz Włodarczyk z portalu meczyki.pl, UEFA w poniedziałek przegłosowała nowe zasady rozgrywek, które niemal zupełnie zmienią fazę grupową, jaką znamy z ostatnich lat.

  • Zmiany w Lidze Mistrzów zostały zatwierdzone w poniedziałek 19 kwietnia
  • Nad zmianą formatu zagłosował Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Nowe reguły będą obowiązywały od sezonu 2024/25
  • Jak twierdzi UEFA, prace nad nowym systemem najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych na świecie trwały prawie dwa lata

Liga Mistrzów po zmianach będzie rywalizacją 36 drużyn. Do tej pory do fazy grupowej dostawało się ich 32. Do tego władze  UEFA zrezygnowały z podziału na grupy i umieściły wszystkie zespoły w jednej, wspólnej tabeli.

Jak będą wyglądały rozgrywki? Każda z drużyn w fazie grupowej zagra spotkania z 9 zespołami. O ich dalszym losie zadecyduje miejsce w tabeli. Osiem najlepszych zespołów zakwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału, a ekipy z miejsc 9-16 zmierzą się w barażach z rywalami z pozycji 17-24. Od 1/8 Liga Mistrzów będzie wyglądała tak, jak do tej pory. Spotkania w tej fazie zostaną rozegrane w systemie mecz i rewanż, u siebie i na wyjeździe.

Liga Mistrzów. Nowe zasady, więcej meczów

Taki system spowoduje, że najlepsze europejskie drużyny będą grały jeszcze częściej niż dotychczas. Obecnie drużyny, które dotarły do finału LM mają sześć spotkań w grupie, sześć w fazie pucharowej oraz jeden, ostatni, decydujący o zwycięstwie w rozgrywkach. Według nowych przepisów drużyny zagrają 10 spotkań w grupie, siedem w play-offach plus ewentualne dwa mecze barażowe.

Dwie dodatkowe drużyny, które znajdą się w fazie grupowej Ligi Mistrzów, będą wybierane na podstawie rankingu, który uwzględnia występy we wcześniejszych sezonach europejskich pucharów. Mowa tu o klubach, które nie uzyskają awansu przez swoje ligi. Oznacza to, że z czterech nowych miejsc w formacie od 2024 roku, niższe ligi będą mogły liczyć de facto tylko na dwie dzikie karty.

Zmiany w Lidze Mistrzów. UEFA nie udzielała odpowiedzi

UEFA zapytana przed kilkoma dniami o te zmiany odpowiadała wymijająco. - Obecnie trwają szeroko zakrojone konsultacje ze wszystkimi interesariuszami – czytamy w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy. Przedstawiciele organizacji dodali, że oficjalne decyzje w tej sprawie zapadną 19 kwietnia. - Do tego czasu nie przekazujemy więcej informacji na ten temat – podsumowali.

Interesariuszami, o których wspomina UEFA w oświadczeniu, są m.in. organizacje zrzeszające kluby, kibiców i zawodników. W przypadku lig jest to EPFL (European Professional Football Leagues). Kluby łączy ECA (European Club Associations), a piłkarzy FIFPro. W skład ostatniej z tych organizacji – FIFPro – łączącej związki zawodowe piłkarzy, wchodzi także Polski Związek Piłkarzy.

Zmiany w Lidze Mistrzów. UEFA odpowiada na powołanie Superligi?

Decyzję o zaakceptowaniu zmian w Lidze Mistrzów prawdopodobnie przyspieszyło powołanie Superligi. 12 klubów: Milan, Arsenal, Atletico, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchesteru Cit, MU, Realu i Tottenham stworzyło własną, zamkniętą ligę, która ma grać mecze w środku tygodnia, czyli w czasie, w którym dotychczas można było obejrzeć mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Jak donoszą media, władze klubów zaangażowanych w tworzenie Superligi - Manchesteru United i Juventusu - opuściły organizację European Club Association, zrzeszającą największe europejskie drużyny. ECA było jednym z interesariuszy, którzy konsultowali z UEFĄ zmiany w Lidze Mistrzów.

RadioZET.pl/