Zamknij

Liga Mistrzów zmieni format? UEFA popiera pomysł

20.10.2020 11:30
Bayern Monachium
fot. PAP/EPA

UEFA poważnie zastanawia się nad poszerzeniem Ligi Mistrzów do 36 zespołów – przekazał „The Telegraph”. Rewolucyjne zmiany mają zostać wprowadzone w sezonie 2024/25.

Ligę Mistrzów czekają wielkie zmiany od sezonu 2024/25. „The Telegraph” podaje, że wkrótce UEFA ma rozpocząć rozmowy w sprawie poszerzenia rozgrywek z 32 do 36 zespołów. Wówczas kluby zostałyby podzielone na sześć sześciozespołowych grup, gdzie mecze rozgrywane byłyby systemem „każdy z każdym”: u siebie i na wyjeździe. Oznacza to, że każda ekipa grałaby minimum 10 meczów, czyli o cztery więcej niż w obecnej formule. Zwolennikiem reformy jest prezydent UEFA, Aleksander Ceferin. Mimo że pomysł nie przypadł do gustu każdemu, pomysł popiera większość przedstawicieli europejskich klubów.

Oprócz tego modelu, przygotowano drugi, bardziej kontrowersyjny scenariusz, w którym 36 drużyn miałoby rozegrać po dziesięć meczów z dziesięcioma innymi przeciwnikami. Tim Wigmore, dziennikarz „The Telegraph” pisze, że pary byłyby dobierane na zasadzie „systemu szwajcarskiego”, którego używa się w ligach sportowych w Stanach Zjednoczonych.

Liga Mistrzów: PROGRAM 1. kolejki. Kto z kim gra? Kiedy?

Liga Mistrzów zmieni format? UEFA popiera pomysł

Propozycja zmian jest efektem coraz większej liczby pojawiających się komentarzy, że obecny model fazy grupowej LM, gdzie drużyny grają po dwa mecze z trzema klubami jest przestarzały. Nowy format miałby zwiększyć atrakcyjność Ligi Mistrzów, gdzie największe zespoły grałyby więcej meczów z innymi czołowymi ekipami.

Znamy GRUPY Ligi Mistrzów! Przed nami wielkie hity

Taka zmiana byłaby dobrą wiadomością dla innych zespołów, które walczą o udział w tych prestiżowych rozgrywkach. Po wprowadzeniu nowego formatu, kluby miałyby większe szanse na dostanie się do elity.

Inną ewentualną zmianą jest wprowadzenie na stałe Final 8, który w zeszłym sezonie zebrał pozytywne recenzje. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji LM, od ćwierćfinału rozegrano ostateczny turniej w jednym państwie (Portugalia), w którym zrezygnowano z dwumeczów, co przyniosło jeszcze więcej emocji. Drużyny przestały kalkulować, a każde spotkanie było traktowane jak finał.

Finalnie nowy format Ligi Mistrzów w sezonie 2024/25 ma zostać zatwierdzony w przyszłym roku.

RadioZET.pl/telegraph.co.uk