Zamknij

Mecz Atalanty z Valencią pod lupą prokuratury

04.12.2020 19:50
Atalanta - Valencia
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

W lutym tego roku w 1/8 finału Ligi Mistrzów Atalanta grała z Valencią na San Siro w Mediolanie. W niedługim czasie po tym meczu Bergamo stało się europejską stolicą pod względem liczby zakażonych koronawirusem. Sylwia Wysoka korespondentka PAP z Rzymu poinformowała, że spotkanie znalazło się w obrębie zainteresowań prokuratury.

Drugim meczem, który będzie przedmiotem postępowania śledczych, jest regionalne spotkanie Albino-Codogno w Lombardii 9 lutego w ramach piątego poziomu rozgrywek piłki nożnej w lidze amatorskiej. Codogno było miejscem, w którym 20 lutego stwierdzony został pierwszy we Włoszech przypadek zakażenia koronawirusem.

Przede wszystkim jednak od początku epidemii w licznych komentarzach i sugestiach mediów wskazywano, że to po mediolańskim meczu z udziałem kilkudziesięciu tysięcy kibiców z Bergamo i innych miast Lombardii oraz z Valencii mogło dojść do wybuchu zakażeń koronawirusem zarówno w tym włoskim regionie, jak i w Hiszpanii.

Członek WHO potwierdza: To wydarzenie rozprzestrzeniło koronawirusa

Atalanta - Valencia: Mecz Ligi Mistrzów pod lupą prokuratury

Wcześniej jednak władze włoskie, zmagające się z ciężkim kryzysem na tle pandemii, mówiły, że wyjaśnianie sprawy meczu należy odłożyć na później, gdyż priorytetem jest walka z wirusem.

W piątek prokuratorzy z Bergamo jednego z miast najciężej dotkniętych na świecie przez pandemię powiedzieli telewizji RAI, że w prowadzonym tam śledztwie w sprawie zanotowanych w tym rejonie masowych zgonów na Covid- 19 przedmiotem dochodzenia będą dwa mecze.

Kibic zarażony koronawirusem był na meczu LM. Doszło do masowego zakażenia?

Koronawirus: Śledztwo prokuratury ws. meczu Atalanty z Valencią

Prokuratorzy Antonio Chiappani i Maria Cristina Rota wyjaśnili, że otrzymali listy z danymi kibiców, by ustalić, jakimi środkami transportu przyjechali oni na stadiony i skąd przybyli. Następnie dane te skonfrontują z liczbą przypadków zakażeń, zanotowanych w ich miejscach zamieszkania.

Śledztwo ma wyjaśnić, czy to kibice "rozwieźli" koronawirusa po Lombardii, co doprowadziło m.in. do licznych zgonów w domach opieki dla osób starszych.

RadioZET.pl/PAP