Zamknij

Brytyjczycy zamykają się na Turcję. Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

07.05.2021 22:59
Brytyjczycy zamykają się na Turcję
fot. MATTHEW CHILDS/AFP/East News

Wielka Brytania wpisała Turcję na listę państw, do których nie zaleca się podróżowania ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem. Tymczasem w Stambule 29 maja ma się odbyć finał Ligi Mistrzów, ale Anglicy chcieliby go zorganizować u siebie. Sprzyja temu skład decydującego meczu - Manchester City zagra z Chelsea.

Finał Ligi Mistrzów 2021 będzie wewnętrzną sprawą przedstawicieli angielskiej Premier League. W półfinałach Manchester City wyeliminował Paris Saint-Germain i po raz pierwszy w historii powalczy o zwycięstwo w najważniejszych piłkarskich rozgrywkach na Starym Kontynencie. Po drugiej stronie boiska staną zawodnicy londyńskiej Chelsea, którzy ograli Real Madryt.

Finał LM ma się odbyć w Stambule, ale sprawy komplikuje koronawirus i polityka. Wielka Brytania właśnie wpisała Turcję na listę państw, do których nie zaleca się podróżowania. Z tego powodu Anglicy starają się przenieść ten mecz na swój teren.

Finał LM 2021 w Anglii?

- Angielska federacja prowadzi rozmowy na ten temat z UEFA. Jesteśmy gotowi do organizacji finału - oświadczył brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Od 12 maja będzie obowiązywał także zakaz podróżowania z Turcji do Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Brytyjczyków wracających do ojczyzny, którzy po przylocie na Wyspy będą jednak musieli poddać się kwarantannie w hotelu na własny koszt (1750 funtów na osobę).

- Obawiam się, że jeśli chodzi o Ligi Mistrzów, to kibice nie powinni jechać do Turcji - dodał Shapps.

Pod względem liczby zgonów na COVID-19 Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce w Europie (ponad 127 tys. ofiar), ale dzięki trwającemu przez trzy miesiące ścisłemu lockdownowi i bardzo zaawansowanej kampanii szczepień sytuacja zdrowotna znacznie się poprawiła. Obecnie notuje się dziennie ok. 2 tys. zakażeń i ok. 15 zgonów.

Piłkarze Manchesteru City zmierzą się na swoim stadionie z Chelsea już w sobotę w meczu 35. kolejki Premier League. Jeśli "The Citizens" wygrają, to zapewnią sobie mistrzostwo Anglii.

RadioZET.pl/PAP