UEFA planuje wprowadzić VAR w Lidze Mistrzów. I to już niebawem

Andreas Nicolaides
22.08.2018 15:20
Liga Mistrzów
fot. East News/CHRISTOF STACHE/AFP

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) planuje wprowadzić sędziów asystentów wideo od ćwierćfinałów tegorocznej edycji Ligi Mistrzów - poinformował dziennik "The Times". To skutek bardzo dobrych ocen technologii VAR podczas mistrzostw świata w Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W trakcie mundialu w Rosji sędziowie po raz pierwszy w historii turnieju mieli dostęp do powtórek podczas meczów. Ponownie została wykorzystana technologia goal-line, która "zadebiutowała" przed czterema laty.

Dosłowne rozszyfrowanie skrótu VAR oznacza sędziego-asystenta wideo (Video Assistant Referee), ale przyjęło się mówić o systemie czy technologii VAR, jak nazywa się zbiór rozwiązań umożliwiających analizę powtórek oraz komunikację podczas meczu między tym dodatkowym sędzią a arbitrem głównym.

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin wprawdzie do przeciwników VAR nie należał, ale jeszcze na trzy miesiące przed mundialem uważał, że "decyzja o zastosowaniu systemu już w Rosji jest zbyt pochopna".

Słoweniec zapowiadał nawet, że nie zamierza stosować nowych rozwiązań w najbliższej przyszłości w Lidze Mistrzów. Teraz, gdy VAR został generalnie wysoko oceniony podczas mistrzostw świata, zmienił zdanie.

Ostateczna decyzja dotycząca stosowania VAR w Lidze Mistrzów od ćwierćfinałów zapadnie pod koniec września podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/AN