Shaqiri nie pojedzie z Liverpoolem na mecz LM z powodów politycznych

Maciej Walasek
05.11.2018 19:21
Shaqiri nie pojedzie z Liverpoolem na mecz LM z powodów politycznych
fot. Xinhua News/East News

Pochodzący z Kosowa szwajcarski piłkarz Xherdan Shaqiri nie pojedzie z Liverpoolem na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów w Belgradzie z Crveną Zvezdą z powodów politycznych - poinformował jego klubowy trener Juergen Klopp.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku      

- Podchodzimy do naszych rywali z należnym szacunkiem i chcemy uniknąć wszelkich rozgrywek, które odwracałyby uwagę od sportu i piłki nożnej. Z tego powodu "Shaq" zostanie w domu. Przyjął tę decyzję ze zrozumieniem - tłumaczył Klopp, cytowany na stronie internetowej klubu.

Jak dodał, dotarły do niego i władz "The Reds" sygnały, jakiego powitania i traktowania Shaqiri mógłby się spodziewać w Belgradzie. - Do końca oczywiście nie wiemy, co by się stało, ale jedziemy tam rozegrać mecz i nie chcemy sobie zaprzątać głowy innymi sprawami. Liverpool jest zbyt wielkim klubem, by bawić się w politykę - zaznaczył.

Zobacz także

Shaqiri, który na Anfield trafił latem tego roku ze Stoke City, grał do 68. minuty w pierwszym pojedynku z mistrzem Serbii przed dwoma tygodniami. Jego zespół zwyciężył 4:0 i prowadzi w tabeli z dorobkiem sześciu punktów, wyprzedzając o jeden SSC Napoli Arkadiusza Milik i Piotra Zielińskiego oraz o dwa Paris Saint-Germain.

27-letni zawodnik w trakcie mistrzostw świata w Rosji został ukarany finansowo, podobnie jak kolega z reprezentacji Szwajcarii Granit Xhaka, za polityczne gesty w trakcie spotkania z Serbią (2:1). Obaj po zdobytych przez siebie bramkach złożyli dłonie w sposób naśladujący dwugłowego orła, symbol Albanii. Kosowo, z którego pochodzi Shaqiri, to była prowincja jugosłowiańska, zamieszkana w ogromnej większości przez Albańczyków (ok. 90 proc. ludności), która w lutym 2008 roku ogłosiła niepodległość i odłączenie się od Serbii.

W Serbii nie pogodzono się z secesją Kosowa. Belgrad oskarża Tiranę o projekt utworzenia "Wielkiej Albanii", w skład której miałyby wejść - oprócz niej samej - także wspólnoty albańskie z Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i południowej Serbii.

FIFA i UEFA zabraniają wszelkich manifestacji politycznych na stadionach.

RadioZET.pl/PAP/MW