Liga Mistrzów: Ajax znów zaskoczył i zbliżył się do wielkiego finału

30.04.2019 23:00

Ajax pokonał Tottenham 1:0 w pierwszym meczu 1/2 finału Ligi Mistrzów. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Donny van de Beek.

van de Beek fot. PAP/EPA

Ajax Amsterdam po raz kolejny zaskoczył piłkarski świat! Po niezwykle emocjonującym spotkaniu na Tottenham Hotspur Stadium popularni "De Godenzonen" zwyciężyli z drużyną podopiecznych Mauricio Pochettino 1:0.

Tottenham - Ajax: Gol van de Beeka

Piłkarze Erika Ten Haga przeważali w spotkaniu już od pierwszych minut meczu, a rezultatem intensywnego naporu Holendrów na bramkę Hugo Llorisa okazała się szybko strzelona bramka. Po ładnej, składnej akcji piłkarzy Ajaksu, futbolówkę pod polem karnym otrzymał Hakim Ziyech, który zagraniem z pierwszej piłki otworzył drogę do bramki Donny'emu van de Beekowi. Holender najpierw zamarkował strzał, położył francuskiego bramkarza, a następnie spokojnym strzałem w boczną część siatki umieścił piłkę w bramce. Goście prowadzili 1:0.

Półfinał Ligi Mistrzów: Kontuzja Vertonghena

W dalszej części spotkania nie brakowało emocji, ale drugim najważniejszym wydarzeniem pierwszej połowy okazał się krwawy uraz obrońcy Tottenhamu, Jana Vertonghena. Belg rozciął sobie dotkliwie nos po starciu z bramkarzem Ajaksu, Andre Onaną i musiał opuścić boisko z pomocą personelu medycznego, mimo że bardzo chciał wrócić na murawę. Pocieszeniem dla kibiców "Kogutów" okazał się fakt, że Moussa Sissoko, który zameldował się w protokole meczowym jako zmiennik 32-latka, rozegrał od tego momentu (czyli od 39. minuty) fantastyczny mecz.

W drugich 45 minutach spotkania zdecydowanie lepiej prezentowali się "Spurs", jednak to znowu Ajax stanął przed lepszą szansą na zwiększenie prowadzenia w 78. minucie. Piłkę w polu karnym otrzymał tym razem David Neres, który bardzo dobrym uderzeniem puścił ją obok lewej nogi Llorisa, lecz futbolówka zdołała jedynie obić aluminium.

Do końca meczu to Londyńczycy stwarzali sobie dogodne okazje do strzelenia bramki, ale wrzutki na głowy między innymi Toby'ego Alderweirelda, Fernando Llorente czy Dele Allego okazywały się albo zbyt słabe, albo źle wykorzystywane przez samych zawodników.

1/2 Champions League: Gdzie i o której godzinie jest rewanż spotkania Ajaksu z Tottenhamem?

Około godziny 22:53 czasu polskiego arbiter Antonio Mateu Lahoz zakończył pojedynek, a Ajax Amsterdam został ostatecznie zwycięzcą spotkania z Tottenhamem. Bramka van de Beeka strzelona na wyjeździe może okazać się kluczowa w rewanżowym meczu na Amsterdam Arenie, który odbędzie się w najbliższą środę 8 maja o godzinie 21:00, jednak czy wystarczy, by zakwalifikować podopiecznych Ten Haga do finału Ligi Mistrzów? Odpowiedź poznamy już za tydzień!

Poniżej relacja na żywo z tego spotkania:

KONIEC

Tym wpisem z oficjalnego Twittera Ajaksu żegnam się z Państwem! Dziękuje za śledzenie naszej relacji i do zobaczenia już niebawem!

KONIEC

Koniec spotkania! Ajax wygrywa na Tottenham Hotspur Stadium 1:0! Strzelcem jedynej bramki van de Beek.

90+2'

Udało się przygotować sobie piłkę Allemu do wrzutki, jednak ta okazała się mocno niecelna. Po odbiorze Ajaksu jeszcze faul Foytha na Tadiciu.

90+1'

Trzy minuty doliczone do regulaminowego czasu gry. Był jeszcze strzał z dystansu Lucasa, ale bardzo niecelny.

90'

Zaczyna się ostatnia minuta spotkania. "Koguty" zaczęły atakować już rozpaczliwie: udał się daleki przerzut do Lucasa, wrzutka Brazylijczyka do Allego, ale już nie zgranie Anglika do Llorente.

89'

Wciąż próbuje Tottenham, ale dobrze broni się Ajax.

87'

Zmiana w Ajaksie: Huntelaar na boisku za Ziyecha.

85'

Pięć minut do końca regulaminowego czasu gry, a atakuje Ajax. Dośrodkowanie Neresa jednak niecelne.

84'

Dwie akcje próbował przeprowadzić Lucas Moura, ale dwukrotnie blokowany. Następnie dośrodkowanie Sissoko wyłapuje Onana.

83'

Dobre dośrodkowanie Duńczyka, ale Alderweireld ponownie pudłuje po uderzeniu głową.

82'

Faul Ziyecha na Lucasie. Będzie rzut wolny z 30 metra dla Tottenhamu.

81'

Dobra dwójkowa akcja Llorente z Dele Allim, ale Anglik nie zdołał dopaść do piłki. Dobra interwencja Mazarouiego.

79'

Podwójna zmiana w Tottenhamie - za Rose'a wchodzi Ben Davies. Za Trippiera: Juan Foyth.

78'

Błąd przy wybiciu Alderweirelda rozpoczął akcję Ajaksu. Piłkę w polu karnym otrzymał Neres, ale SŁUPEK Brazylijczyka. Holendrzy mieli świetną okazję, by zamknąć to spotkanie.

77'

Teraz małe spięcie między Trippierem i Neresem. Faul dla Tottenhamu.

75'

Świetna szansa "Kogutów": dobry odbiór na połowie rywala Moussy Sissoko, podanie do Eriksena, który następnie zgrywa do bardzo aktywnego dzisiaj Rose'a, jednak jego strzał został zblokowany. Po rzucie rożnym Tottenhamu nie było większego zagrożenia - Onana spokojnie wybił piłkę.

73'

Znowu w natarciu Ajax: van de Beek rozpoczął akcję, którą następnie miał okazję wykończyć, ale dobrze w obronie defensorzy Tottenhamu.

71'

W końcu okazja dla Ajaksu! W polu karnym był Tadić, ale świetnie zablokował strzał Serba Alderweireld. Błąd przy wyprowadzeniu piłki popełnił wcześniej Trippier.

70'

Kolejna niezła sytuacja dla podopiecznych Mauricio Pochettino: daleki przerzut w pole karne Sissoko do Rose'a, ale Onana wybija piłkę. Kameruński bramkarz był dodatkowo faulowany przez lewego obrońcę.

68'

Posiadanie piłki bardzo wyrównane: 49% dla "Kogutów" przy 51% Ajaksu.

68'

Kolejna akcja Lucasa: tym razem dobrze w obronie defensor Ajaksu.

66'

Zmiana dała Ajaksowi chwilę na zorganizowanie zespołu. Holendrzy są przy piłce pierwszy raz od dłuższego czasu.

65'

Zmiana w drużynie Ajaksu. Mazraoui wejdzie na boisko za Lasse Schone.

63'

Faul Veltmana i żółta kartka dla piłkarza Ajaksu. Rzut wolny dla Tottenhamu nie został jednak wykorzystany przez zawodników "Kogutów".

63'

Tym razem z drugiej strony Rose na głowę Lucasa, ale z łatwością łapie piłkę Onana.

62'

Kolejny atak Tottenhamu: dobra wrzutka Lucasa nie znajduje niestety adresata.

59'

Na Tottenham Hotspur Stadium robi się nam bardzo otwarty mecz: oba zespoły wydają się skupiać głównie na konstruowaniu akcji ofensywnych. Bardzo dobre wejście Sissoko w to spotkanie.

58'

W chwili, gdy oba zespoły walczą o posiadanie futbolówki przedstawiamy Wam byłego piłkarza obu ekip:

56'

Cały czas przy piłce Tottenham: dobra wrzutka Trippiera na głowę Allego, ale ten uderza wysoko nad bramką.

54'

Teraz grę z kolei uspokaja Tottenham. Dobra wymiana piłki między zawodnikami "Kogutów".

52'

Teraz w pole karne próbował zagrać Trippier, lecz ani Llorente, ani Lucas nie zdołali sięgnąć piłki.

51'

Groźna kontra Ajaksu, błąd przy wybiciu obrońcy Tottenhamu, ale Holendrzy nie wykorzystali dobrej okazji.

50'

Przy piłce znowu Tottenham: strzał Eriksena zablokowany, ale z dobitką nadbiegł Dele Alii. Uderza jednak prosto w bramkarza.

49'

Teraz grę uspokaja nieco Ajax.

48'

Od początku drugiej połowy mocno naciska Tottenham.

47'

Kontra Ajaksu, strzał Neresa, ale nieskuteczny. Następnie szybka akcja Tottenhamu i De Ligt musiał wybijać na rzut rożny. Korner niewykorzystany jednak przez "Koguty".

46'

Start drugich 45 minut meczu! Od razu wyśmienita akcja Tottenhamu, świetnie przedryblował Blinda Fernando Llorente, ale później został zblokowany. Dobitka Allego również zatrzymana przez obrońcę Ajaksu.

PRZERWA

Za moment rozpoczynamy drugą połowę spotkania. Piłkarze wychodzą już na murawę.

PRZERWA

A tymczasem mała ciekawostka:

PRZERWA

Koniec pierwszej części spotkania! 1:0 dla Ajaksu po bramce van de Beeka. Czy "Kogutom" uda się odpowiedzieć Holendrom po przerwie?

45+5'

Cały czas w natarciu "Koguty": bardzo dobry strzał z dystansu Sissoko, jednak piłka nieco zeszła zawodnikowi z nogi.

45+4'

Groźny rzut wolny dla Tottenhamu! Świetna wrzutka do Alderweirelda, jednak ten nie potrafił umieścić piłki w siatce, ani nawet w świetle bramki.

45+2'

Teraz pod polem karnym Ajaksu jest Tottenham, próbował strzału Llorente, jednak nie zdołał uderzyć w piłkę - wybicie futbolówki przez Holendrów.

45+1'

Faul Sissoko na Neresie. Rzut wolny dla Ajaksu.

45'

Tottenham próbuje atakować, jednak bardzo chaotyczne akcje "Kogutów" nie przynoszą większych korzyści. Pięć minut doliczonych do regulaminowego czasu gry.

43'

Dobra prostopadła piłka do Neresa, ale równie dobre zachowanie w obronie Sancheza.

42'

Po faulu na piłkarzu Ajaksu była wrzutka w pole karne Tottenhamu z rzutu wolnego, jednak był spalony. Kontra "Kogutów" i kolejna dobra akcja Lucasa. Po bloku strzału Brazylijczyka był jeszcze rzut rożny, ale niewykorzystany przez piłkarzy z Londynu.

40'

Była dobra akcja Tottenhamu, ale Lucas zapędził się z piłką prawie za linię bramkową. Jego za lekką wrzutkę wyłapuje Onana.

39'

A jednak nie! Piłkarzowi zakręciło się w głowie, personel medyczny znosi Vertonghena z boiska. Wielka wola walki obrońcy. W jego miejsce na boisku pojawi się Moussa Sissoko.

37'

Belgijski obrońca wróci na boisko z rozciętym nosem. Były jeszcze problemy piłkarza z krwią na twarzy, ale teraz już na dobre wrócił na murawę.

36'

Wracamy do gry. Vertonghen wkrótce wznowi mecz.

31'

Groźne wejście Onany w Vertonghena podczas wybijania piłki po wrzutce z rzutu wolnego Eriksena. Belg leży na boisku, rozcięta twarz piłkarza.

30'

Żółta kartka dla Tagliafico za ostre wejście Argentyńczyka na Eriksenie.

29'

Znowu długo holuje piłkę Ajax. Piłkarze Tottenhamu stosują wysoki pressing, ale nie są w stanie odebrać futbolówki rywalom.

25'

Teraz dobra akcja Tottenhamu, wrzutka z 40 metra do Llorente, jednak Hiszpan fatalnie pudłuje. Mógł lepiej wykorzystać tę sytuację!

25'

Świetna akcja van de Beeka, dobry strzał po krótkim rogu, ale obronił Lloris. Rzut rożny nie wykorzystany przez piłkarzy Ajaksu.

23'

Piłką przez dłuższy moment wymieniały się obie drużyny. Teraz kolejna akcja Ajaksu.

19'

Wrzutka Ziyecha, główkował Veltman, lecz wybił obrońca Tottenhamu. Rzut rożny, długie podanie do Neresa, strzał z dystansu, ale kiepski i zablokowany.

18'

Na skrzydle przez moment znalazł się De Ligt, później przy piłce blisko pola karnego był Neres, w związku z czym musiał faulować Danny Rose. Rzut wolny dla Ajaksu.

17'

Kolejna akcja Ajaksu, był wywalczony rzut rożny, jednak bez większych korzyści dla Holendrów.

16'

Poprawność bramki sprawdził jeszcze VAR. Mamy potwierdzenie prowadzenia Ajaksu!

15'

GOOOL!!! VAN DE BEEK! Fenomenalne podanie Ziyecha! 1:0 dla Ajaksu.

14'

Strzał z dystansu Ziyecha - kolejny zblokowany przez defensywę Tottenhamu.

13'

Ajax konstruuje akcję. Piłkarze Ten Haga wydają się umieć tworzyć dziś wyłącznie ataki pozycyjne.

12'

W końcu przejęli piłkę zawodnicy "Kogutów". Szybko ją jednak tracą.

11'

Był strzał z dystansu Ajaksu, jednak zablokowany przez obrońcę Tottenhamu. Wciąż przy piłce Holendrzy.

10'

Cały czas przy piłce piłkarze z Amsterdamu.

9'

Lekko pogubiła się defensywa Ajaksu, ale wszystko wróciło na swoje miejsce, a piłkarze Ten Haga dalej operują piłki. Brawa za dobry, wysoki pressing dla Tottenhamu.

8'

Próbował swojej akcji także Tottenham, ale zbyt chaotycznie grają póki co piłkarze "Kogutów".

7'

Ostry faul Blinda na Lucasie. Po rzucie wolnym gracze Ajaksu szybko przechwycili jednak piłkę.

5'

Błąd przy przyjęciu piłkarza "Kogutów", van de Beek przechwytuje futbolówkę, wrzuca, jednak kończy się to tylko niewykorzystanym rzutem rożnym i bardzo niecelnym strzałem z dystansu.

4'

Teraz przy piłce Ajax. Wysoki pressing zakłada jednak Tottenham.

3'

Błąd przy wybiciu Llorisa, ale Tottenham przechwytuje piłkę i próbuje kontry. Nieudany jednak przerzut Llorente.

2'

Futbolówką spokojnie operują piłkarze Tottenhamu.

1'

Początek meczu! Od razu przewinienie Neresa, ręka Brazylijczyka.

21:02

Sędzią spotkania Antonio Mateu Lahoz.

21:00

Zawodnicy wchodzą na boisko! Za chwilę usłyszymy hymn Ligi Mistrzów, a następnie sędziowie rozlosują połowy, na których rozpoczną spotkanie oba zespoły.

20:59

Przypomnijmy, że zespół "Kogutów" jest mocno osłabiony przed tym meczem. W składzie podopiecznych Mauricio Pochettino brakuje przede wszystkim Harry'ego Kane'a i Heung-Mina Sona.

20:56

Do początku spotkania pozostało cztery minuty. Przed naszymi oczami ostatnie przygotowania murawy, za chwilę sędziowie wprowadzą piłkarzy obu drużyn na boisko.

20:54

I zespół gości:

20:53

Na początek składy obu drużyn.

Ekipa gospodarzy:

20:51

Dobry wieczór! Rozpoczynamy dzisiejszą relację meczu Tottenham - Ajax. Zapraszamy do wspólnego przeżywania wspaniałych emocji!