Vikingur zaskoczył mistrza Polski. Nieciekawa sytuacja Lecha w walce o LKE

04.08.2022 22:36
Joao Amaral

Vikingur Reykjavik pokonał Lecha Poznań w pierwszym meczu 3. rundy el. Ligi Konferencji Europy 1:0. Rewanż zaplanowano w czwartek 11 sierpnia w Poznaniu.

Lech Poznań pierwszy mecz 3. rundy Ligi Konferencji Europy z Vikingurem Reykjavik rozgrywał na wyjeździe. Już w 4. minucie pierwsze poważnie ostrzeżenie mistrzom Polski wysłał Magnusson, strzelając na bramkę, ale Filip Bednarek końcami palców zdołał wybić piłkę na rzut rożny. Vikingur odważnie atakował, starając się zamknąć graczy Kolejorza na ich połowie.

Kilka minut później Sigurpalsson wpadł w pole karne z prawego skrzydła, ale piłka po jego uderzeniu powędrowała wysoko nad poprzeczką. Islandczycy naciskali coraz bardziej, a poznaniacy nie byli w stanie uspokoić swojej gry. Piłkarze Kolejorza byli zmuszeni grać do tyłu, ale, co gorsza, w drugim-trzecim kontakcie, tracił futbolówkę.

Porażka Lecha z Vikingurem w el. LKE

Po pół godziny gospodarze oddali inicjatywę Lechowi, który jednak nie potrafił poważnie zagrozić mistrzowi Islandii. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem zakotłowało się w polu karnym Vikingura po rzucie rożnym Lecha. Ostatecznie obrońcy gospodarzy wybili futbolówkę, a z kontratakiem popędził Sigurpalsson. Po indywidualnej akcji 19-letni napastnik zakończył kontrę precyzyjnym uderzeniem przy słupku.

Po zmianie stron Lech zaczął o wiele lepiej, niż pierwszą część spotkania. Już w 49. minucie Velde uderzył mocno, ale piłka trafiła w poprzeczkę. Jednak w kolejnych minutach Vikingur grał agresywniej, znów spychając zawodników Kolejorza w głąb własnej połowy.

Mistrz Polski zaskoczony, Vikingur bliżej 4. rundy el. LKE

W okolicach 70. minuty Lech zaczął zdobywać przewagę, ale nie potrafił zamienić jej na bramkę wyrównującą. Dziesięć minut później Punyed był bliski podwyższenia prowadzenia dla Vikingura, ale piłka po jego strzale minimalnie minęła bramkę Bednarka.

Lech nie miał żadnego pomysłu na grę z mistrzami Islandii. Kolejorz starał się zdobyć gola na remis, ale w grze mistrzów Polski brakowało skuteczności. Ostatecznie Islandczycy wygrali 1:0 w pierwszym meczu. Rewanż odbędzie się za tydzień 11 sierpnia.

Vikingur Reykjavik - Lech Poznań 1:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Ari Sigurpalsson (45).